Wyrok NSA z dnia 30 października 2014 r., sygn. I OSK 336/14
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Barbara Adamiak sędzia NSA Izabella Kulig-Maciszewska sędzia NSA Paweł Miładowski (spr.) Protokolant asystent sędziego Jan Wasilewski po rozpoznaniu w dniu 30 października 2014 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 21 listopada 2013 r. sygn. akt III SA/Gd 757/13 w sprawie ze skargi K. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] sierpnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie specjalnego zasiłku opiekuńczego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 21 listopada 2013 r., sygn. akt III SA/Gd 757/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, uwzględniając skargę K. S., uchylił zaskarżoną decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego, zwanego dalej "SKO", w S. z dnia [...] sierpnia 2013 r., nr [...], oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza B. z dnia [...] lipca 2013 r., nr [...], w przedmiocie specjalnego zasiłku opiekuńczego. W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.
Decyzją z dnia [...] lipca 2013 r., nr [...], Burmistrz B. odmówił przyznania stronie specjalnego zasiłku opiekuńczego w związku z opieką nad niepełnosprawną matką - K. S., na okres od 1.05.2013 r. do 31.10.2013 r.; odmówił przyznania stronie składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu specjalnego zasiłku opiekuńczego w związku z opieką nad niepełnosprawną matką, na ww. okres; odmówił przyznania stronie składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu specjalnego zasiłku opiekuńczego w związku z opieką nad niepełnosprawną matką, na ww. okres.
W uzasadnieniu organ przywołał treść art. 16a ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992 ze zm.), zwanej dalej "u.ś.r.", i wskazał, że strona zakończyła ostatnie zatrudnienie w dniu 30 października 2009 r., po czym pobierała zasiłek dla bezrobotnych. Od dnia 24 grudnia 2010 r. pozostawała osobą bezrobotną bez prawa do zasiłku. Następnie od dnia 1 czerwca 2011 r. pobierała świadczenie pielęgnacyjne. Organ podkreślił, że K. S. posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności od dnia 22 lutego 2011 r. W okolicznościach sprawy nie można przyjąć, że strona zrezygnowała z zatrudnienia z uwagi na konieczność opieki nad matką. Zatem świadczenie nie mogło być przyznane, mimo spełnienia wszystkich pozostałych przesłanek.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty