22.07.2014

Wyrok NSA z dnia 22 lipca 2014 r., sygn. I OSK 718/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie : Przewodniczący: Sędzia NSA Irena Kamińska Sędziowie: Sędzia NSA Joanna Runge-Lissowska Sędzia NSA Jan Paweł Tarno (spr.) Protokolant asystent sędziego Aleksander Jakubowski po rozpoznaniu w dniu 22 lipca 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej N. S. i T. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 12 grudnia 2013 r. sygn. akt II SA/Rz 600/13 w sprawie ze skargi N. S. na zarządzenie Wójta Gminy Lubenia z dnia [...] kwietnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie zwrotu kosztów dojazdu niepełnosprawnego dziecka do ośrodka umożliwiającego rehabilitację oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 12 grudnia 2013 r., II SA/Rz 600/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargę N. S. na zarządzenie Wójta Gminy Lubenia z [...] kwietnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie zwrotu kosztów dojazdu niepełnosprawnego dziecka do ośrodka umożliwiającego rehabilitację. W uzasadnieniu Sąd podniósł, że ustalenia stanu faktycznego są bezsporne. M. S. - jest niepełnosprawny w związku z upośledzeniem umysłowym i niepełnosprawnościami sprzężonymi. Z uwagi na tą okoliczność, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna wydała orzeczenie o konieczności kształcenia specjalnego syna skarżącej. Ze względu na fakt, że na terenie Gminy Lubenia brak jest placówek umożliwiających realizację zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, a Gmina nie zapewniła dziecku bezpłatnego dowozu do ośrodka, rodzice sami dowożą Maksyma do Rzeszowa. Wcześniej Gmina zawarła z rodzicami dziecka umowę w sprawie wykorzystania własnego samochodu do dowożenia dziecka do przedszkola. Obecnie rodzice uważają, że proponowany zwrot kosztów dojazdu odbiega od kosztów rzeczywistych i odmówili podpisania umowy.

Materialnoprawną podstawą rozstrzygnięcia w przedmiotowej sprawie jest art. 17 ust. 3a pkt 1 i 3 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.; zwanej dalej u.s.o.), który stanowi, że obowiązkiem gminy jest zapewnienie uczniom niepełnosprawnym, których kształcenie i wychowanie odbywa się na podstawie art. 71b cyt. ustawy, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższej szkoły i gimnazjum lub zwrot kosztów przejazdu ucznia niepełnosprawnego oraz jego opiekuna do szkoły lub ośrodka na zasadach określonych w umowie zawartej między wójtem (prezydentem lub burmistrzem) a rodzicami, jeżeli dowożenie i opiekę zapewniają rodzice. Prawo wyboru placówki, w której będzie realizowany wynikający z orzeczenia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej obowiązek kształcenia, należy do jego rodziców.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne