06.06.2014 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 6 czerwca 2014 r., sygn. II OSK 36/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Gliniecki Sędziowie: Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz Sędzia del. NSA Roman Ciąglewicz (spr.) Protokolant: starszy inspektor sądowy Agnieszka Majewska po rozpoznaniu w dniu 6 czerwca 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Podlaskiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Białymstoku od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 10 października 2012 r. sygn. akt II SA/Bk 558/12 w sprawie ze skargi Dyrektora Podlaskiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Białymstoku na postanowienie Podlaskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku z dnia [...] maja 2012 r. nr [...] w przedmiocie ukarania za bezzasadne odmówienie wykonania i przekazania opinii biegłego w sprawie stwierdzenia choroby zawodowej 1. uchyla zaskarżony wyrok i zaskarżone postanowienie, 2. zasądza od Podlaskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku na rzecz Podlaskiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Białymstoku kwotę 400 (czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 10 października 2012 r., sygn. akt II SA/Bk 558/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił skargę Dyrektora Podlaskiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Białymstoku na postanowienie Podlaskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku, z dnia [...] maja 2012 r., nr [...], w przedmiocie ukarania za bezzasadne odmówienie wykonania i przekazania opinii biegłego w sprawie stwierdzenia choroby zawodowej.

Wyrok wydany został w następujących okolicznościach sprawy.

Postanowieniem z dnia [...] kwietnia 2012 r., nr [...], Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Białymstoku ukarał Dyrektora Podlaskiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Białymstoku grzywną w wysokości 50 zł, za bezzasadne odmówienie wykonania i przekazania opinii biegłego w sprawie stwierdzenia choroby zawodowej. Organ powołał się na art. 88 K.p.a. Powiatowy Inspektor przypomniał, że w dniu 3 lutego 2011 r. otrzymał od lekarza Kliniki Alergologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku zgłoszenie podejrzenia choroby zawodowej u E. K., zatrudnionej w Zakładzie [...] S.A. w B. W związku z powyższym, w dniu 4 lutego 2011 r. organ skierował E. K. do Podlaskiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Białymstoku z prośbą o przeprowadzenie badań w celu rozpoznania choroby zawodowej. Pismem z dnia 14 września 2011 r., Podlaski Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Białymstoku zwrócił się do organu pierwszej instancji z prośbą o ewentualne przeprowadzenie dochodzenia epidemiologicznego oraz o przekazanie informacji dotyczących rodzaju i stopnia ekspozycji zawodowej E. K. W odpowiedzi Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Białymstoku poinformował Wojewódzki Ośrodek, pismem z dnia 29 września 2011 r., że zgodnie z treścią § 6 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. Nr 105, poz. 869), ocenę narażenia zawodowego przeprowadza w toku ustalania rozpoznania choroby zawodowej lekarz zatrudniony w jednostce orzeczniczej. Organ wskazał, że skoro według ustawodawcy, właściwy państwowy powiatowy inspektor sanitarny dokonuje oceny narażenia zawodowego w toku podejmowania decyzji w sprawie choroby zawodowej, to na obecnym etapie postępowania nie może dokonać oceny narażenia. W nawiązaniu do pisma z dnia 28 września 2011 r., Podlaski Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Białymstoku ponownie zwrócił się do organu z prośbą o przeprowadzenie dochodzenia epidemiologicznego, wskazując jednocześnie, że bez powyższej informacji nie jest możliwe przeprowadzenie postępowania diagnostyczno - orzeczniczego i wydanie orzeczenia w sprawie. Pismem z dnia 15 listopada 2011 r., organ pierwszej instancji ponownie poinformował, że ocenę narażenia zawodowego w toku ustalania rozpoznania choroby zawodowej przeprowadza lekarz zatrudniony w jednostce orzeczniczej prowadzącej postępowanie diagnostyczno - orzecznicze. W dniu 24 stycznia 2012 r. E. K. zwróciła się do Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Białymstoku z prośbą o przyśpieszenie postępowania w sprawie choroby zawodowej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty