15.07.2014 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 15 lipca 2014 r., sygn. I OSK 646/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Joanna Runge-Lissowska (spr.), Sędzia NSA Małgorzata Borowiec, Sędzia del. WSA Rafał Wolnik, Protokolant starszy asystent sędziego Piotr Baryga, po rozpoznaniu w dniu 15 lipca 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Poznaniu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 19 grudnia 2012 r. sygn. akt II SA/Po 925/12 w sprawie ze skargi E.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Poznaniu z dnia [...] sierpnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Poznaniu jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z [...] grudnia 2012 r. sygn. akt II SA/Po 925/12, który zapadł w następującym stanie sprawy:

Prezydent Miasta Gniezno, decyzją z [...] kwietnia 2012 r. nr [...] odmówił E. K. przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad mężem T., legitymującym się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Decyzję tę Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy, decyzją z [...] sierpnia 2012 r. nr [...]. Organy powołały jako podstawę prawną przepisy ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992 ze zm.), dalej: "ustawa", tj. art. 17 ust. 1, 1a i ust. 5 pkt 2 lit. a/. Przytaczając te przepisy organy stwierdziły, że art. 17 ust. 1 i 1a wskazuje osoby, którym przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, zaś ust. 5 tego artykułu zawiera wykaz negatywnych przesłanek uniemożliwiających nabycie prawa do świadczenia. Stosownie do art. 17 ust. 5 pkt.2 lit. a/ świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje jeśli osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim, chyba że współmałżonek legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Zdaniem organów osoba, będąca w związku małżeńskim, która złożyła wniosek o świadczenie do 13 października 2011 r., mogła w kontekście wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 18 lipca 2008 r. sygn. akt P 27/07 świadczenie otrzymać, lecz po nowelizacji ustawy, tj. po dniu 14 października 2011 r., już nie. E. K. złożyła wniosek 3 kwietnia 2012 r. i sprawa podlegała rozpatrzeniu wg nowych przepisów, zatem jej wniosku nie można było rozpatrzyć pozytywnie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne