Wyrok NSA z dnia 28 marca 2014 r., sygn. I OSK 333/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Monika Nowicka, Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek (spr.), Sędzia del. WSA Ewa Kwiecińska, Protokolant starszy asystent sędziego Wojciech Latocha, po rozpoznaniu w dniu 28 marca 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Wójta Gminy [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 listopada 2012 r. sygn. akt II SA/Wa 1117/12 w sprawie ze skargi Wójta Gminy [...] na postanowienie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 5 kwietnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji o nadaniu stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 8 listopada 2012 r., sygn. akt II SA/Wa 1117/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Wójta Gminy [...] na postanowienie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 5 kwietnia 2012 r. nr [...]w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie nieważności decyzji o nadaniu stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego.
Z uzasadnienia zaskarżonego wyroku wynika, że Wójt Gminy [...]aktem nadania z dnia 6 października 2000 r. nr S.A.1026-2/7/2000, nadał B.D. stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego.
Natomiast Wójt Gminy [...] wnioskiem z dnia 13 stycznia 2012 r. wystąpił do Lubelskiego Kuratora Oświaty o stwierdzenie nieważności powyższego aktu nadania stopnia zawodowego nauczyciela zarzucając mu rażące naruszenie prawa, tj.:
- art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 18 lutego 2000 r. o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 19, poz. 239) w zw. z § 12 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 października 1991 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli nie mających wykształcenia (Dz. U. nr 98, poz. 433 ze zm.) poprzez błędne zastosowanie, polegające na przyjęciu, że Beata Dzierżak posiadała wymagane kwalifikacje w sytuacji gdy z przepisów tych ewidentnie i jednoznacznie wynika, że wymieniona począwszy od dnia wejścia w życie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 8 maja 1989 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli nie mających wyższego wykształcenia (Dz. U. nr 34, poz. 189 ze zm.), nie posiadała i nie posiada nadal wymaganych kwalifikacji,
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty