02.04.2014

Wyrok NSA z dnia 2 kwietnia 2014 r., sygn. I OSK 617/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie : Przewodniczący: Sędzia NSA Marzenna Linska-Wawrzon Sędziowie: Sędzia NSA Robert Sawuła (spr.) Sędzia NSA del. Jolanta Sikorska Protokolant st. asystent sędziego Maciej Stojek po rozpoznaniu w dniu 2 kwietnia 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M.K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 29 listopada 2012 r. sygn. akt II SA/Lu 523/12 w sprawie ze skargi M.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie z dnia [...] kwietnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie pomocy na dożywianie oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 29 listopada 2012 r., II SA/Lu 523/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie (dalej: "WSA w Lublinie" lub "sąd I instancji") oddalił skargę M.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie (dalej: "SKO w Lublinie" lub "Kolegium") z [...] kwietnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie zasiłku celowego - pomocy na dożywianie oraz orzekł o kosztach nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej skarżącemu z urzędu. Wyrok ten wydano w następującym stanie sprawy:

Po rozpatrzeniu podania M.K. o przyznanie pomocy na dożywianie Burmistrz Miasta Lubartowa decyzją z [...] lutego 2012 r. nr [...], przyznał wnioskodawcy pomoc na dożywianie w formie nieodpłatnych obiadów składających się z dwóch dań świadczonych przez Dzienny Dom Pomocy Społecznej w Lubartowie przy ul. K., na okres od 6 lutego do 31 marca 2012 r. Podstawę prawną rozstrzygnięcia stanowiły art. 3 pkt 1 lit. c), art. 5 ust. 1 i art. 7 ustawy z 29 grudnia 2005 r. o ustanowieniu programu wieloletniego "Pomoc państwa w zakresie dożywiania" (Dz. U. Nr 267, poz. 2259 z późn. zm.) i § 1 Uchwały Nr XLIV/280/10 Rady Miasta Lubartów z 1 czerwca 2010 r. w sprawie określenia warunków odpłatności za pomoc w formie dożywiania przyznaną w ramach wieloletniego programu "Pomoc państwa w zakresie dożywiania" (Dz. Urz. Woj. Lub. z 2010 r. Nr 79, poz. 1458). W ocenie organu I instancji przyznana M.K. pomoc jest adekwatna do jego niepełnosprawności, ponadto wymaga on pomocy osób drugich. Uwzględniono takie okoliczności jak brak stałej opieki ze strony prawnego opiekuna zamieszkującego w innej miejscowości, zapewnienie gorącego posiłku po kosztach niższych od kosztu sporządzenia posiłku dla gospodarstwa jednoosobowego o niskich dochodach, roszczeniowy charakter strony co do wysokości przyznawanych zasiłków celowych i brak współdziałania z pracownikiem socjalnym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne