06.11.2014 Podatki

Wyrok NSA z dnia 6 listopada 2014 r., sygn. I GSK 1819/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Rysz Sędzia NSA Cezary Pryca (spr.) Sędzia del. WSA Zbigniew Czarnik Protokolant Marcin Chojnacki po rozpoznaniu w dniu 6 listopada 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w K. z dnia 12 września 2013 r. sygn. akt I SA/Ke 383/13 w sprawie ze skargi P. U. H. "S." K. K. i M. K. Spółki jawnej w J. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] kwietnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w K.; 2. zasądza od P. U. H. "S." K. K. i M. K. Spółki jawnej w J. 1310 (tysiąc trzysta dziesięć) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w K. wyrokiem z dnia 12 września 2013 r. o sygn. akt I SA/Ke 383/13, po rozpoznaniu sprawy ze skargi P.U.H. "S." K. K. i M. K. Spółki jawnej w J. (dalej: Spółka) na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] kwietnia 2013 r., nr [...] określającą zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za czerwiec 2010 r., uchylił zaskarżoną decyzję i decyzję organu I instancji, orzekł o niewykonywaniu zaskarżonej decyzji i zasądził od organu na rzecz Spółki koszty sądowe.

Z uzasadnienia wyroku wynika, że Sąd I instancji przyjął za podstawę rozstrzygnięcia następujące ustalenia.

Decyzją z dnia [...] kwietnia 2013 r. Dyrektor Izby Celnej w K. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w K. z dnia [...] lutego 2013 r. określającą Spółce zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za czerwiec 2010 r. w wysokości 5.451 zł. Z treści uzasadnienia decyzji wynika, że w czerwcu 2010 r. Spółka sprzedała 2 992 l oleju opałowego przeznaczonego na cele grzewcze. Zestawienie sporządzone przez Spółkę za ten miesiąc, jak i oświadczenia nabywców Z. M. A. M. z dnia [...] czerwca 2010 r. nie zawierały informacji o ilości oleju opałowego. Ilość oleju opałowego sprzedanego we wskazanym miesiącu, wynoszącą 2 992 l, ustalono na podstawie faktur VAT oraz oświadczeń nabywców złożonych na etapie postępowania kontrolnego. Do tej ilości organ zastosował stawkę podatku akcyzowego w wysokości 1.822,00 zł/1000 litrów, przewidzianą w art. 89 ust. 4 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11 ze zm., dalej: u.p.a.). Dyrektor Izby Celnej w K. uznał, że materialnoprawny charakter oświadczeń uniemożliwia ich konwalidację poprzez uzyskanie niewadliwych oświadczeń od nabywcy w terminie późniejszym lub potwierdzenie faktu sprzedaży innymi środkami dowodowymi, a każda sprzedaż bez zachowania warunków przewidzianych w treści art. 89 ust. 5, 6, 7, 14 i 15 u.p.a. jest sprzedażą oleju opałowego na cele inne niż opałowe, więc polega opodatkowaniu według wyższej stawki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne