Wyrok NSA z dnia 27 listopada 2014 r., sygn. I GSK 255/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Jagielska (spr.) Sędzia NSA Małgorzata Rysz Sędzia del. WSA Izabela Najda - Ossowska Protokolant Monika Tutak - Rutkowska po rozpoznaniu w dniu 27 listopada 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej J. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 14 września 2012 r. sygn. akt III SA/Gl 487/12 w sprawie ze skargi J. D. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] grudnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w G.; 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w K. na rzecz J. D. kwotę 120 (słownie: sto dwadzieścia) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. wyrokiem z dnia 14 września 2012 r. o sygn. akt III SA/Gl 487/12 oddalił skargę J. D. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] grudnia 2011 r., nr [...] określającą zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym z tytułu importu samochodu osobowego.
Z uzasadnienia wyroku wynika, że Sąd I instancji przyjął za podstawę rozstrzygnięcia następujące ustalenia.
Decyzją z dnia [...] grudnia 2011 r. Dyrektor Izby Celnej w K. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w B.-B. z dnia [...] lipca 2011 r. określającą J. D. kwotę należnego podatku akcyzowego dla towaru objętego zgłoszeniem celnym z dnia [...] września 2008 r. w wysokości 4172 zł według stawki 13,6 %. Uzasadniając rozstrzygnięcie organ odwoławczy stwierdził, że decyzją z dnia [...] marca 2011 r. Dyrektor Izby Celnej w K. uchylił decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w B.-B. z dnia [...] października 2010 r. i orzekł co do istoty sprawy, określając niezaksięgowaną kwotę długu celnego dla towaru objętego zgłoszeniem celnym z dnia [...] września 2008 r. w wysokości 2744 zł, oraz odstąpił od retrospektywnego zaksięgowania tej kwoty. Zdaniem Dyrektora zgłoszony przez J. D. samochód marki [...], typ [...], model [...], rok produkcji [...], poj. silnika [...] cm3, powinien zostać zaklasyfikowany do kodu Taric 8703249000 jako samochód osobowy, ze stawką celną konwencyjną 10 %, a nie jak błędnie wskazano w zgłoszeniu celnym do kodu Taric 9705000090 jako pojazd kolekcjonerski, ze stawką celną 0 %, ponieważ w dniu zgłoszenia celnego nie spełniał kryterium wieku. Dyrektor uznał jednak, że w sprawie wystąpiły okoliczności uzasadniające odstąpienie od retrospektywnego zaksięgowania długu celnego, gdyż Naczelnik wiedział o nieprawidłowej klasyfikacji taryfowej samochodu przez stronę, a mimo to nie wydał decyzji o prawidłowej klasyfikacji towaru przed jego zwolnieniem. Decyzji z dnia [...] marca 2011 r. J. D. nie zakwestionował, a skoro tak, to równocześnie z dniem powstania długu celnego wobec strony powstał też obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym z tytułu importu wyrobu akcyzowego, takim zaś jest wskazany samochód osobowy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty