Wyrok NSA z dnia 30 października 2014 r., sygn. II GSK 1457/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zofia Borowicz Sędzia NSA Janusz Zajda (spr.) sędzia del. WSA Mirosław Trzecki Protokolant Milena Budna po rozpoznaniu w dniu 30 października 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej O. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 15 listopada 2012 r.; sygn. akt VI SA/Wa 1128/12 w sprawie ze skargi O. G. na decyzję Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia [...] marca 2012 r.; nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie kary pieniężnej za wykonywanie przewozu drogowego bez uiszczenia wymaganej opłaty za przejazd po drogach krajowych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z 15 listopada 2012 r. oddalił skargę O. G. (obecnie S.) na decyzję Komendanta Głównego Straży Granicznej z [...] marca 2012 r. o nałożeniu kary pieniężnej, w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji.
Sad orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy:
W dniu [...] stycznia 2011 r. w miejscowości S. - K., na drodze krajowej nr K6 przeprowadzono kontrolę drogową samochodu ciężarowego marki Renault nr rej. [...] z naczepą ciężarową, należącego do O. G., prowadzącej działalność gospodarczą pod nazwą O. G. - OG L. w S. W momencie kontroli przedmiotowym pojazdem kierował J. B., który wykonywał przewóz drogowy rzeczy w postaci materiałów drewnianych. Do kontroli okazano odcinek kontrolny dobowej karty opłaty drogowej nr DX [...], przedziurkowany z datą 4 stycznia 2011 r. wraz z wypełnionymi danymi odnośnie numeru rejestracyjnego samochodu.
W oparciu o ustalenia protokołu kontroli, w dniu [...] marca 2011 r. Komendant Placówki Straży Granicznej w S., działając na podstawie art. 92 ust. 1 i ust. 4, art. 93 ust. 1 oraz art. 42 ust. 1 ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2007 r., Nr 125, poz. 874 ze zm.; dalej: utd) wydał decyzję w przedmiocie nałożenia na O. G. kary pieniężnej w wysokości 3 000 zł za wykonywanie przewozu drogowego bez uiszczania wymaganej opłaty za przejazd po drogach krajowych. Naruszenie wynikało z faktu, że dobowa karta opłaty drogowej zakupiona została 1 grudnia 2010 r., a przewóz drogowy odbywał się 4 stycznia 2011 r., zatem od momentu nabycia dobowej karty opłaty drogowej do momentu jej wypełnienia minęło 35 dni, co narusza przepis w art. 42 ust. 3b pkt 1 ustawy, w którym ustawodawca zawarł możliwość wypełnienia karty opłaty dobowej przez podmiot wykonujący transport drogowy w terminie 7 dni od jej wydania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty