06.11.2014 Podatki

Wyrok NSA z dnia 6 listopada 2014 r., sygn. I GSK 1364/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Rysz (spr.) Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia del. WSA Zbigniew Czarnik Protokolant Marcin Chojnacki po rozpoznaniu w dniu 6 listopada 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej T. Spółki z o.o. w O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w K. z dnia 28 maja 2013 r. sygn. akt I SA/Ke 738/12 w sprawie ze skargi T. Spółki z o.o. w O. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] listopada 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od T. Sp. z o.o. w O. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w K. 450 (czterysta pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w K. wyrokiem z dnia 28 maja 2013 r. oddalił skargę T. spółki z o.o. w O. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] listopada 2012 r. w przedmiocie podatku akcyzowego.

Stan sprawy przyjęty przez Sąd I instancji przedstawiał się następująco:

Decyzją z dnia [...] sierpnia 2012 r. Naczelnik Urzędu Celnego w K. określił skarżącej spółce zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za marzec 2008 r. Podstawą rozstrzygnięcia stały się stwierdzone nieprawidłowości w sprzedaży oleju opałowego na należącej do spółki stacji paliw w miejscowości O. i na terenie dzierżawionej stacji paliw w B. Nieprawidłowości dotyczyły niepotwierdzenia przez nabywców zakupu i złożenia podpisu na oświadczeniach o nabyciu oleju opałowego oraz sprzedaży oleju dla osoby niezameldowanej i niezamieszkałej pod adresem wskazanym w oświadczeniu, a także podpisanie oświadczenia przez inną osobę. Skarżąca w objętym decyzją miesiącu dokonała bowiem sprzedaży 1573,61 litów oleju opałowego bez uzyskania od nabywców stosownych oświadczeń. W tym stanie sprawy organ stwierdził, że spółka nie spełniła warunków określonych w § 4 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004 r. w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 87, poz. 825 ze zm., dalej: rozporządzenie z dnia 22 kwietnia 2004 r.), co skutkowało utratą prawa do zastosowania preferencyjnej stawki podatkowej w podatku akcyzowym i zastosowaniem stawki w wysokości 2.000 złotych do 1.000 litrów wyrobu określonej w art. 65 ust. 1a pkt 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 ze zm., dalej: ustawa o podatku akcyzowym).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty