30.10.2014 Podatki

Wyrok NSA z dnia 30 października 2014 r., sygn. I GSK 196/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Sędzia NSA Wojciech Kręcisz (spr.) Sędzia del. WSA Izabela Najda-Ossowska Protokolant Beata Kołosowska po rozpoznaniu w dniu 30 października 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Z. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 9 października 2012 r. sygn. akt I SA/Kr 521/12 w sprawie ze skarg Z. R. na decyzje Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] lutego 2012 r. nr [...] z dnia [...] lutego 2012 r. nr [...] z dnia [...] lutego 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Z. R. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w K. [...] ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 9 października 2012 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, oddalił skargi Z. R., na decyzje Dyrektora Izby Celnej w K., z dnia 22 [...] 2012 r. Nr [...],, [...], [...], w przedmiocie podatku akcyzowego za [...], [...] i [...] 2002 r.

Sąd I instancji przyjął za podstawę rozstrzygnięcia następujące ustalenia.

Decyzjami z dnia 30 [...] 2007 r., Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w K. określił Z. R. wysokość zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za miesiące od [...] do [...] 2002 r.

W wyniku rozpatrzenia odwołań podatniczki od tych decyzji, Dyrektor Izby Celnej w K. decyzjami z dnia 10 [...] 2007 r. nr [...] do [...], utrzymał w mocy zakwestionowane decyzje organu pierwszej instancji.

Podatniczka zaskarżyła te rozstrzygnięcia do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, który wyrokiem z dnia 25 maja 2010 r., uchylił zaskarżone decyzje.

Po ponownym rozpoznaniu sprawy, decyzjami z dnia 25 [...] 2011 r. o numerach od [...] do [...], Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w K. określił podatniczce zobowiązania podatkowe w podatku akcyzowym za okres od [...] do [...] 2002 r.

W uzasadnieniu tych decyzji wyjaśniono, że Z. R. prowadziła we wspomnianym okresie działalność w zakresie obrotu produktami akcyzowymi pod firmą T. Dostawcą paliwa na jej rzecz była T. sp. z o.o. z siedzibą w K. W ocenie organu zebrany w toku postępowania kontrolnego w Spółce T. materiał dowodowy wskazuje jednoznacznie na to, że nie wykonywała ona żadnych czynności o charakterze działalności gospodarczej. Obrót paliwem odbywał się faktycznie poza spółką. Wykazy odbiorców, na których należało wystawić faktury, spółka otrzymywała, jak zeznał prezes jej zarządu - J. M., w formie tzw. "rozpisek" od T. K. zawierających dane niezbędne do wystawienia faktur VAT. J. M. wyraźnie stwierdził przy tym, że był wyłącznie figurantem w spółce, a jego rola sprowadzała się do wystawiania i przyjmowania faktur zgodnie z uzyskiwanymi wytycznymi. T. K. przyznał natomiast, że był organizatorem grupy firm założonych na jego zlecenie i dokonujących obrotu paliwami oraz, że podejmował decyzje we wszystkich aspektach działalności T. Powyższe okoliczności potwierdzać mają dołączone do akt protokoły z przesłuchania J. M., A. P., P. K., T. K. oraz T. R.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty