15.10.2014 Podatki

Wyrok NSA z dnia 15 października 2014 r., sygn. I GSK 894/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Jagielska (spr.) Sędzia NSA Zofia Przegalińska Sędzia NSA Czesława Socha Protokolant Michał Stępkowski po rozpoznaniu w dniu 15 października 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej E. C. O. S.A. w O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w O. z dnia 20 marca 2013 r. sygn. akt I SA/Op 545/12 w sprawie ze skargi E. C. O. S.A. w O. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] września 2012 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. uchyla zaskarżoną interpretację przepisów prawa podatkowego Ministra Finansów z dnia [...] września 2012 r.; 3. zasądza od Ministra Finansów na rzecz E. C. O. S.A. w O. 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w O. wyrokiem z dnia 20 marca 2013 r. o sygn. akt I SA/Op 545/12 oddalił skargę E. C. O. S.A. w O. (dalej jako Spółka) na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego Ministra Finansów z dnia [...] września 2012 r., nr [...].

Z uzasadnienia wyroku wynika, że Sąd I instancji przyjął za podstawę rozstrzygnięcia następujące ustalenia.

Wnioskiem z dnia [...] czerwca 2012 r. Spółka wystąpiła do Ministra Finansów o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku akcyzowego. Jak podała, prowadzi działalność gospodarczą obejmującą produkcję i dystrybucję energii cieplnej, wykorzystując w procesie produkcji wyroby węglowe określone w art. 2 ust. 1 pkt 1a ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2011 r. Nr 108, poz. 626 ze zm.), dalej: u.p.a. o kodzie CN 2701 i dlatego zarejestrowała się jako podmiot zużywający. Spółka wyjaśniła, że w trakcie magazynowania i przemieszczania wyrobów węglowych powstają ich niezawinione niedobory, co rodzi pytanie, czy niedobory wyrobów węglowych stwierdzone w wyniku inwentaryzacji składów opałowych przez podmiot zużywający, które następnie uznane są za niezawinione i korygują zużycie opału podlegają zwolnieniu z podatku akcyzowego na podstawie art. 31a ust. 2 u.p.a.? Zdaniem wnioskodawczyni niedobory wyrobów węglowych, uznawane przez nią za niezawinione, są zwolnione z opodatkowania akcyzą na podstawie art. 31a ust. 2 u.p.a., gdyż brakujące na składzie ilości wyrobów węglowych zostały faktycznie zużyte na cele opałowe, a niedobry wynikają z błędu pomiaru ilości opału znajdującego się na składach opałowych, jak również z wydanej do zużycia ilości opału. Nadto, niedobory nie stanowią ubytków wyrobów węglowych (które są opodatkowane), ponieważ Spółka nie jest podmiotem pośredniczącym, tylko jest podmiotem zużywającym wyroby węglowe do celów opałowych i jako podmiot energochłonny korzysta ze zwolnienia z akcyzy na podstawie art. 31a ust. 2 u.p.a.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne