Wyrok NSA z dnia 15 października 2014 r., sygn. I GSK 1034/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Jagielska Sędzia NSA Zofia Przegalińska Sędzia NSA Czesława Socha (spr.) Protokolant Michał Stępkowski po rozpoznaniu w dniu 15 października 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej O. L. P. P. Spółki z o.o. w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 11 marca 2013 r. sygn. akt III SA/Wa 1572/12 w sprawie ze skargi O. L. P. P. Spółki z o.o. w P. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] stycznia 2012 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od O. L. P. P. Spółki z o.o. w P. na rzecz Ministra Finansów 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 11 marca 2013 r. o sygn. III SA/ Wa 1572/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. oddalił skargę O. L. P. P. Sp. z o.o. w P. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] stycznia 2012 r. nr [...] w przedmiocie opłaty paliwowej.
Sąd I instancji przyjął, że Minister Finansów prawidłowo stwierdził w zaskarżonej interpretacji indywidualnej, iż ujemne różnice w ilości paliw transportowanych za pomocą cystern samochodowych i kolejowych, podlegają opłacie paliwowej, o której mowa w ustawie z dnia 27 października 1994 r. o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2571 ze zm.).
Zdaniem Sądu I instancji, zarówno wynik wykładni językowej, systemowej, celowościowej jak i historycznej przepisów ustawy o autostradach oraz ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2011 r. Nr 108, poz. 626 ze zm.), prowadzą do wniosku, że opłacie paliwowej podlegają te same czynności, w tym stany faktyczne, objęte akcyzą, chyba że ustawa stanowi inaczej. Tym samym, nie ma racji Skarżąca spółka, że powstanie ubytków, spowodowane przemieszczeniem paliwa oraz będące wynikiem naturalnych procesów (np. odparowywania) - mimo podlegania obowiązkowi podatkowemu w podatku akcyzowym - nie podlega opłacie paliwowej. W ocenie Sądu, w sprawie nie ma istotnego znaczenia, czy ubytki paliwa powstały na skutek czynności, której przedmiotem jest wyrób akcyzowy (np. jego zużycie lub zniszczenie), czy też określonego stanu faktycznego, związanego na przykład z posiadaniem lub brakiem takiego wyrobu. Wszystkie te sytuacje zostały bowiem zaliczone przez ustawodawcę do zakresu przedmiotowego opodatkowania podatkiem akcyzowym, a poprzez stosowne odesłanie do tych przepisów w treści art. 37k ust. 1 ustawy o autostradach, również do zakresu wyrobów akcyzowych objętych opłatą paliwową, tj. paliw silnikowych oraz gazu wykorzystywanych do napędu silników spalinowych, zgodnie z dyspozycją art. 37h ust. 1 tej ustawy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty