Wyrok NSA z dnia 25 września 2014 r., sygn. I GSK 241/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dariusz Dudra Sędzia NSA Jan Bała Sędzia del. WSA Lidia Ciechomska- Florek (spr.) Protokolant Anna Fyda-Kawula po rozpoznaniu w dniu 25 września 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej W. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 16 października 2012 r. sygn. akt III SA/Gl 999/12 w sprawie ze skargi W. S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] marca 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu podatku akcyzowego 1) oddala skargę kasacyjną; 2) zasądza od W. S. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w K. 1.200 (słownie: tysiąc dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. wyrokiem z dnia 16 października 2012 r. sygn. akt III SA/Gl 999/12 oddalił skargę [...]W.S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K.z dnia [...]rca 2012r. nr [...]przedmiocie podatku akcyzowego.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy:
Skarżący, wnioskiem z dnia 26 kwietnia 2010 r. wystąpił o zwrot akcyzy z tytułu dostawy wewnątrzwspólnotowej ośmiu samochodów osobowych marki Fiat 500 do Włoch, niezarejestrowanych wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, od których akcyza została zapłacona na terytorium kraju. Do wniosku załączył oryginały faktur VAT zakupu samochodów od firmy F.A.P.S.A. w B.-B.z wykazaną kwotą akcyzy komputerowymi wydrukami bankowych potwierdzeń operacji przelewu - zapłaty do każdej faktury; oryginałami faktur sprzedaży VAT UE/kopia z paragonami fiskalnymi; oryginałem listu przewozowego CMR (1) bez numeru z dnia 5 marca 2010r. potwierdzonego przez odbiorcę w polu 24 i notami korygującymi VAT.
Naczelnik Urzędu Celnego w B.B. decyzją z dnia [...] sierpnia 2010r., odmówił zwrotu akcyzy z tytułu dostawy wewnątrzwspólnotowej od samochodów osobowych.
W odwołaniu skarżący wniósł o uchylenie powołanej wyżej decyzji I instancji. Zarzucił naruszenie przepisów prawa materialnego polegające na błędnej wykładni art. 107 ust. 1, 3 i 4 ustawy o podatku akcyzowym sprowadzającej się do przyjęcia, że skarżącemu nie przysługuje prawo do uzyskania zwrotu akcyzy zapłaconej na terytorium kraju od samochodów osobowych niezarejestrowanych na terytorium kraju, sprzedanych na rzecz kontrahenta z Włoch i wywiezionych z terytorium kraju na terytorium innego państwa członkowskiego, tylko z tego powodu, że pojazdy te zostały przetransportowane z terytorium kraju na terytorium innego Państwa Członkowskiego przez przewoźnika działającego na zlecenie nabywcy samochodów. Skarżący zaakcentował, że włoski kontrahent nie rozporządzał samochodami jak właściciel w momencie dokonywania ich dostawy wewnątrzwspólnotowej, gdyż do czasu ich dostarczenia faktyczne władztwo sprawuje w imieniu właściciela sprzedawca a później przewodnik. Nadto zarzucił naruszenia art. 125 § 1 Ordynacji podatkowej poprzez długo prowadzone postepowanie podatkowe.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty