Wyrok NSA z dnia 6 listopada 2014 r., sygn. I GSK 1035/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Rysz Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia del. WSA Zbigniew Czarnik (spr.) Protokolant Marcin Chojnacki po rozpoznaniu w dniu 6 listopada 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w K. z dnia 25 kwietnia 2013 r. sygn. akt I SA/Ke 188/13 w sprawie ze skargi M. J. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] stycznia 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w K.; 2. zasądza od M. J. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w K. 280 (dwieście osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w K. (dalej: WSA w K. lub Sąd I instancji) wyrokiem z dnia 25 kwietnia 2013 r. o sygn. akt I SA/Ke 188/13, po rozpoznaniu sprawy ze skargi M. J. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] stycznia 2013 r., nr [...] określającą podatek akcyzowy za wrzesień 2007 r., uchylił zaskarżoną decyzję i decyzję organu I instancji, orzekł o niewykonywaniu zaskarżonej decyzji i zasądził od organu na rzecz skarżącego koszty sądowe.
I
Z uzasadnienia wyroku wynika, że Sąd I instancji przyjął za podstawę rozstrzygnięcia następujące ustalenia.
Decyzją z dnia [...] stycznia 2013 r. Dyrektor Izby Celnej w K. uchylił decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w K. z dnia [...] października 2012 r. określającą M. J. zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za wrzesień 2007 r. w wysokości 1135 zł w związku ze sprzedażą przed pierwszą rejestracją na terytorium kraju samochodu osobowego marki [...] i orzekł co do istoty sprawy, określając to zobowiązanie w wysokości 1113 zł. Organ ustalił, że podatnik we wrześniu 2007 r. dokonał sprzedaży wskazanego samochodu osobowego przed jego pierwszą rejestracją w kraju. Sprzedaż ta podlegała akcyzie, ponieważ na podstawie zebranego w sprawie materiału dowodowego wykazano, że samochód został zasadniczo przeznaczony do przewozu osób w rozumieniu pozycji CN 8703 Taryfy celnej. Ustalając zasadnicze przeznaczenie pojazdu, organ oparł się na dowodzie z przesłuchania jego obecnego właściciela, oględzinach oraz informacji uzyskanej od polskiego przedstawiciela producenta pojazdu, że wyprodukowano go jako osobowy w kategorii M1. Podatnik błędnie zaklasyfikował samochód do pozycji CN 8704 jako ciężarowy i nie uiścił podatku akcyzowego, wobec czego organ określił zobowiązanie w tym podatku stosownie do obowiązujących przepisów prawa.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty