08.05.2014 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 8 maja 2014 r., sygn. II GSK 423/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Sieńczyło - Chlabicz (spr.) Sędzia NSA Maria Jagielska Sędzia del. WSA Inga Gołowska Protokolant Kacper Tybuszewski po rozpoznaniu w dniu 8 maja 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "E." Spółki z o.o. z siedzibą w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 17 października 2012 r. sygn. akt III SA/Kr 1501/11 w sprawie ze skargi "E." Spółki z o.o. z siedzibą w B. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] października 2011 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o czasie pracy kierowców 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od "E." Spółki z o.o. z siedzibą w B. na rzecz Głównego Inspektora Transportu Drogowego 450 (słownie: czterysta pięćdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z 17 października 2012 r., sygn. akt III SA/Kr 1501/11 oddalił skargę [...] na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego, z dnia [...] października 2011 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej.

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

I

W dniu [...] lipca 2010 r. w miejscowości [...] zatrzymano do kontroli zespół pojazdów składający się z ciągnika samochodowego marki [...], kierowany przez [...]. Kontrolowanym pojazdem wykonywany był przez firmę [...] (dalej: skarżąca lub spółka) przejazd drogowy w ramach międzynarodowego transportu drogowego rzeczy. Podczas kontroli stwierdzono naruszenia związane z nieprzestrzeganiem przepisów dotyczących czasu prowadzenia pojazdu, obowiązkowych przerw w prowadzeniu pojazdu oraz wymaganych odpoczynków.

W toku postępowania administracyjnego w dniu [...] maja 2011 r., przesłuchano w charakterze świadka kierowcę [...], który wskazał, że naruszenia powstałe w okresie objętym kontrolą, tj. od dnia [...]lipca 2010 r. były związane z realizacją zadania przewozowego zleconego przez pracodawcę. Zeznał ponadto, iż pomimo tego, że na zadanie przewozowe miał zaplanowane 5 dni, to otrzymał od szefa [...]polecenie, aby stawić się w czwartek, tj. dnia [...] lipca 2010 r. Polecenie zostało przekazane za pomocą komunikatu sms, gdy przebywał w Federacji Rosyjskiej na granicy z Republiką Białorusi. Świadek zrozumiał wiadomość jako polecenie powrotu w tym samym dniu, w którym przekraczał granicę w [...] - bez potrzeby odbierania odpoczynku. Ponadto zeznał, iż w firmie na polecenie przełożonych, przyjęta była praktyka, iż co dzień rano musiał wysyłać komunikat sms z informacją, gdzie się aktualnie znajduje, tak, więc przedsiębiorca miał pełną świadomość o realizowanym aktualnie zadaniu przewozowym. Na tej trasie z reguły odbierał przerwę 9 lub 11 godzinną na granicy białorusko - rosyjskiej. Jednakże w przypadku tego zadania przewozowego otrzymał polecenie z nakazem stawienia się w urzędzie celnym. W firmie [...] przyjęte było przekazywanie poleceń przez przedsiębiorcę za pomocą komunikatów sms, tak też odbywało się w tym przypadku. Świadek otrzymał w trakcie rozładunku w Ż. komunikat sms z poleceniem udania się na załadunek w okolice R. Świadek, co prawda rozumiał, że może się to wiązać z naruszeniami czasu pracy, jednakże, jako pracownik był zobligowany do wykonywania powierzonych mu przez pracodawcę zadań.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty