08.05.2014 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 8 maja 2014 r., sygn. II GSK 383/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Sieńczyło - Chlabicz (spr.) Sędzia NSA Maria Jagielska Sędzia del. WSA Inga Gołowska Protokolant Kacper Tybuszewski po rozpoznaniu w dniu 8 maja 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Głównego Inspektora Transportu Drogowego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 9 sierpnia 2012 r. sygn. akt III SA/Kr 953/11 w sprawie ze skargi [...] na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] kwietnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 9 sierpnia 2012 r. sygn. akt III SA/Kr 953/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie po rozpoznaniu sprawy ze skargi [...], uchylił decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] kwietnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej oraz utrzymaną nią w mocy decyzję organu I instancji, a ponadto orzekł, że uchylone decyzje nie podlegają wykonaniu.

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy:

I

W dniu [...] marca 2010 r. w [...], dokonano kontroli pojazdu marki [...]. Kierowca wykonywał regularny przewóz osób na trasie Kraków-Słopnice. Kontrola rozpoczęła się w miejscowości [...], gdzie na przystanku [...] do pojazdu wsiadł inspektor nieumundurowany, który na trasie przejazdu [...] prowadził obserwację w celu ustalenia, czy przestrzegane są warunki wykonywania regularnego przewozu osób.

W toku czynności kontrolnych, na podstawie analizy okazanych do kontroli dokumentów, obserwacji inspektora oraz zeznań kierowcy ustalono, że wykonywany był przewóz regularny osób na linii [...]. Podczas kontroli kierowca nie posiadał zezwolenia na wykonywanie regularnego przewozu osób na trasie [...]. Kierowca posiadał w pojeździe i okazał do kontroli zezwolenie nr [...]na wykonywanie regularnych przewozów osób w krajowym transporcie drogowym na linii [...]oraz rozkład jazdy na trasie [...]. Oświadczył, że kurs rozpoczął o godzinie 9:00. W [...] kierowca sprzedawał bilety do [...]. Ponadto, z [...] kierowca wyjechał pojazdem oznakowanym według linii regularnej [...]. Na podstawie pisma Urzędu Marszałkowskiego Województwa [...] stwierdzono, iż zezwolenie [...] w dniu [...] lutego 2009 r. zostało cofnięte przez Marszałka Województwa [...]. Natomiast kontrola została przeprowadzona w dniu [...] marca 2010 r. W związku z tym stwierdzono wykonywanie transportu drogowego osób na trasie Kraków-Słopnice bez wymaganego zezwolenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty