11.04.2014 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 11 kwietnia 2014 r., sygn. II GSK 215/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Hanna Kamińska (spr.) Sędzia NSA Henryk Wach Sędzia del. WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz Protokolant Anna Wojtowicz-Hess po rozpoznaniu w dniu 11 kwietnia 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Głównego Inspektora Transportu Drogowego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w O. z dnia 18 września 2012 r. sygn. akt II SA/Ol 793/12 w sprawie ze skargi J. J. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] maja 2012 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o czasie pracy kierowców 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w O.; 2. zasądza od J. J. na rzecz Głównego Inspektora Transportu Drogowego kwotę 1060 (jeden tysiąc sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w O. wyrokiem z 18 września 2012 r., sygn. akt II SA/Ol 793/12, na podstawie art. 145 § 1 pkt 1 lit. c ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.; dalej powoływanej jako "p.p.s.a."), uwzględnił skargę J. J. w części nałożenia kary pieniężnej w wysokości 8000 zł na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] maja 2012 r. nr [...] w przedmiocie kary za naruszenie przepisów o transporcie drogowym oraz orzekł, że uchylona decyzja w tym zakresie nie podlega wykonaniu.

Sąd orzekał w następującym stanie sprawy:

Decyzją z dnia [...] kwietnia 2012 r. W. Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego nałożył na J. J., karę pieniężną w łącznej wysokości 8.700 zł, za stwierdzone w toku kontroli, przeprowadzonej w dniu 12 marca 2012 r. na parkingu publicznym przy drodze krajowej nr 22, pojazdu marki Scania o nr rej. [...]. Kierujący pojazdem W. U., wykonywał transport w ramach umowy o pracę na rzecz J. J. z naruszeniem art. 92 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 125, poz. 874, ze zm. dalej: u.t.d.). Ustalono, że kierowca kilkakrotnie skrócił dzienny czas odpoczynku oraz, że jego wynagrodzenie składa się z podstawy oraz dodatku, uzależnionego od ilości przewiezionego towaru, tzw. frachtu. Przebieg i wyniki kontroli zostały utrwalone w protokole kontroli.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty