Wyrok NSA z dnia 1 kwietnia 2014 r., sygn. I GSK 1137/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Czesława Socha Sędziowie NSA Stanisław Gronowski (spr.) Gabriela Jyż Protokolant Marta Podoba po rozpoznaniu w dniu 18 marca 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej I. R. S.A. w Rz. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 9 marca 2012 r. sygn. akt III SA/Gl 1159/11 w sprawie ze skargi I. P.R. S.A. w Rz. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K z dnia 29 kwietnia 2011 r. nr w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od I. P. R. S.A. w Rz. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w K. 1800 (tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. wyrokiem z dnia 9 marca 2012 r., sygn. akt III SA/Gl 1159/11, wydanym w sprawie ze skargi I. P. R. S.A. w Rz. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] kwietnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego, oddalił skargę.
Wyrok zapadł na tle następującego stanu faktycznego sprawy:
W dniu [...] września 2009 r. I. P. R. S.A., zwana dalej "skarżącą", zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu sprowadzone ze Szwajcarii alkoholowe roztwory substancji do produkcji leków opisane w polu 31 zgłoszenia celnego, tj.:
• substancje do produkcji leków pochodzenia roślinnego - pokrzyk, owies, przestęp dwupienny, wymiotnica, rybitrutka indyjska, ostróżka, rosiczka, widłak, ostropest, kulczyba, wronie oko, mniszek, kozłek (poz. 1 SAD),
• substancje do produkcji leków pochodzenia zwierzęcego - gąbka morska, mątwa (poz. 2 SAD),
• substancje do produkcji leków pochodzenia chemicznego - grafit (poz. 3 SAD),
• substancje do produkcji leków pochodzenia chemicznego - kwas fosforowy (poz. 4 SAD),
• substancje do produkcji leków pochodzenia chemicznego - winian antymonowo-potasowy, izowalerian cynku (poz. 5 SAD).
Dla tych towarów we wszystkich przypadkach zadeklarowano stawkę celną 0% (poz. 1-3 stawka erga omnes dla krajów trzecich poz. 4-5 stawka celna preferencyjna). Ponadto wykazano w zgłoszeniu podatek akcyzowy, jako podlegający zwolnieniu, w łącznej kwocie 39.919 zł. Zadeklarowano stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 22% w kwocie 15.915 zł.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty