13.02.2014 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 13 lutego 2014 r., sygn. II GSK 1872/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Hanna Kamińska (spr.) Sędziowie NSA Małgorzata Rysz Wojciech Kręcisz Protokolant Anna Wojtowicz - Hess po rozpoznaniu w dniu 13 lutego 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. Spółki jawnej w H. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w B. z dnia 9 sierpnia 2012 r. sygn. akt II SA/Bk 405/12 w sprawie ze skargi P. Spółki jawnej w H. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia [...] kwietnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnik Urzędu Celnego w B. z [...] lutego 2012 r., nr [...]; 3. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w B. na rzecz P. Spółki jawnej w H. kwotę 2380 (dwa tysiące trzysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w B. wyrokiem z 9 sierpnia 2012 r., sygn. akt II SA/Bk 405/12, oddalił skargę P. sp. j. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia [...] kwietnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym.

Sąd orzekał w następującym stanie sprawy:

W dniu 16 listopada 2011 r. funkcjonariusze celni dokonali w K. kontroli dokumentów związanych z wykonywaniem międzynarodowego przewozu drogowego w imieniu P. Spółka jawna w H. (dalej: skarżąca), środkiem transportu marki Scania o numerze rejestracyjnym [...] wraz z naczepą marki SCHMITZ CARGOBULL o numerze rejestracyjnym [...]. Według międzynarodowego listu przewozowego CMR, przewożonym towarem była łopatka wieprzowa chłodzona w temperaturze transportu +2/+4st. C. W trakcie kontroli kierowca przedstawił zagraniczne świadectwo ATP nr [...], wydane w Hamburgu. Wykonującym przewóz drogowy było P. sp. j.

W związku z powyższym, Naczelnik Urzędu Celnego w B. decyzją z [...] lutego 2012 r. na podstawie art. 92 a ust. 1 i 6, art. 93 ust. 1 w związku z art. 87 ust. 1 pkt 3 lit. "c", art. 87 ust. 3 i art. 89 ust. 1 pkt 3 ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 125, poz. 874 z późn. zm., dalej: u.t.d.), a także art. 1, art. 3 ust. 1 i ust. 4 załącznika 1 dodatku 1 umowy o międzynarodowych przewozach szybko psujących się artykułów żywnościowych i o specjalnych środkach transportu przeznaczonych do tych przewozów (Dz. U z 1984 r. Nr 49, poz. 254, zwanej umową ATP), nałożył na przewoźnika karę pieniężną w kwocie 8.000 złotych z tytułu wykonywania przewozu drogowego niezgodnie z przepisami ustawy, umową międzynarodową lub warunkami określonymi w zezwoleniu. Jak wskazał w uzasadnieniu decyzji, kierowca kontrolowanego środka transportu posiadał przy sobie zagraniczne świadectwo ATP, a zgodnie z załącznikiem 1 dodatek 1 l.p. 3 "b" umowy ATP, w wypadku środków transportu sprowadzonych z zagranicy z ważnym zagranicznym certyfikatem ATP a zarejestrowanych w Polsce, dokument ten zachowuje ważność przez okres 3 miesięcy. Podkreślono, że poddana kontroli naczepa została nabyta w Polsce jako nowa i została zarejestrowana po raz pierwszy w Polsce 14 listopada 2007 r. Zatem właściwą władzą do wydania świadectwa zgodności środka transportu z normami była upoważniona do tego jednostka na terytorium Polski.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty