23.01.2014 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 23 stycznia 2014 r., sygn. II GSK 1713/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zofia Borowicz Sędziowie NSA Magdalena Bosakirska (spr.) Maria Jagielska Protokolant Beata Kołosowska po rozpoznaniu w dniu 23 stycznia 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 16 kwietnia 2012 r. sygn. akt VI SA/Wa 431/12 w sprawie ze skargi A. M. na uchwałę Komisji Egzaminacyjnej II Stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości do spraw odwołań od wyników egzaminu radcowskiego z dnia [...] kwietnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia wyniku egzaminu radcowskiego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od A. M. na rzecz Komisji Egzaminacyjnej II Stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości do spraw odwołań od wyników egzaminu radcowskiego kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z dnia 16 kwietnia 2012 r., sygn. akt VI SA/Wa 431/12 w wyniku ponownego rozpoznania sprawy oddalił skargę A. M. na uchwałę Komisji Egzaminacyjnej II stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości do spraw odwołań od wyników egzaminu radcowskiego (dalej: Komisja Egzaminacyjna) z dnia [...] kwietnia 2010 r., nr [...] ustalającą negatywny wynik z egzaminu radcowskiego.

I

Z uzasadnienia wyroku wynika, że Sąd I instancji przyjął za podstawę rozstrzygnięcia następujące ustalenia.

W dniach [...] grudnia 2009 r. A. M. przystąpiła do egzaminu radcowskiego.

Uchwałą Nr [...] z dnia [...] grudnia 2009 r. Komisja Egzaminacyjna do przeprowadzenia egzaminu radcowskiego przy Ministrze Sprawiedliwości z siedzibą w W. w sprawie ustalenia wyniku egzaminu radcowskiego działając na podstawie art. 366 ust. 2 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2010 r. Nr 10, poz. 65 ze zm.), dalej: "u.r.p." stwierdziła, że A. M. uzyskała negatywny wynik z egzaminu radcowskiego.

W odwołaniu A. M. wniosła o uchylenie powyższej uchwały w części negatywnej oceny zadania z prawa administracyjnego, ponowne sprawdzenie pracy i ustalenie pozytywnej oceny. Argumentowała, że jedynym prawidłowym rozwiązaniem zadania było sporządzenie opinii prawnej stwierdzającej brak podstaw do wniesienia skargi do WSA na decyzję Wojewody Sz. z uwagi na upływ terminu do jej wniesienia. Zdaniem A. M. wskazanie braku podstaw do wniesienia skargi było prawidłowe i zgodne z interesem klienta. Zatem, jeżeli wniosek opinii prawnej był prawidłowy i pod względem formalnym nie budziła ona zastrzeżeń, to zasługuje na ocenę pozytywną. Ponadto stan prawny należało wziąć pod uwagę na datę składania egzaminu tj. na datę sporządzania opinii.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty