25.09.2014 Podatki

Postanowienie NSA z dnia 25 września 2014 r., sygn. I FZ 250/14

Zawieszenie/podjęcie postępowania

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: , Przewodniczący Sędzia NSA: Roman Wiatrowski (sprawozdawca), , po rozpoznaniu w dniu 25 września 2014 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej zażalenia P. H. K. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 4 marca 2014 r., sygn. akt III SA/Wa 2841/13 w kwestii zawieszenia postępowania sądowego w sprawie ze skargi P. H. K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 19 lipca 2013 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług postanawia: oddalić zażalenie.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 4 marca 2014 r., sygn. akt: III SA/Wa 2841/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zawiesił postępowanie sądowe w sprawie ze skargi P. H. K. (dalej: "strona", "skarżący") na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 19 lipca 2013r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług.

Przedstawiając w uzasadnieniu powyższego postanowienia stan sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że strona zwróciła się do Ministra Finansów z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług. Z wniosku tego wynikało, że skarżący jest właścicielem lokali mieszkalnych, które nabył w celu ich wykorzystania wyłącznie do czynności opodatkowanych, jednak przewiduje, że w trakcie roku podatkowego może dojść do zmiany sposobu ich wykorzystania, w ten sposób, iż część z nich w jednym roku podatkowym będzie przeznaczona do wykonywania czynności opodatkowanych (najem lokali na cele inne niż mieszkaniowe), jak i do czynności zwolnionych. Skarżący jednak wykluczył możliwość, gdzie dany lokal będzie w tym samym momencie wykorzystywany do świadczenia usług najmu na cele inne niż mieszkaniowe (opodatkowane VA) i wyłącznie na cele mieszkaniowe (zwolnione z tego podatku). Pytania skarżącego dotyczyły kwestii odliczenia tego podatku oraz korekty podatku naliczonego. W interpretacji indywidualnej Minister Finansów uznał, że kluczowym dla rozwiązania problemu przedstawionego we wniosku jest przepis art. 91 ust. 7-7a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2011 r., nr 177, poz. 1054 ze zm. - dalej: "ustawa o VAT") regulujący zasady korekt podatku naliczonego w przypadku zmiany przeznaczenia wykorzystywania nieruchomości. Jednak z uwagi na brak spełnienia przesłanek ustawowych wynikających z art. 90 ust. 2 ustawy o VAT organ stwierdził, że stronie nie przysługuje prawo do rozliczenia podatku w tej formie. W skardze na interpretację indywidualną skarżący zarzucił naruszenie przepisów prawa materialnego, tj.: art. 90 ust. 2-6 i 10 ustawy o VAT oraz art. 91 ust. 2-3 i 7a tej ustawy a także naruszenie przepisów prawa procesowego, tj. art. 153 P.p.s.a. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., nr 270 ze zm. - dalej: "P.p.s.a.").

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty