04.11.2014 Podatki

Wyrok NSA z dnia 4 listopada 2014 r., sygn. I FSK 1594/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki (sprawozdawca), Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia NSA Grażyna Jarmasz, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 4 listopada 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej E. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 25 kwietnia 2013 r., sygn. akt I SA/Łd 74/13 w sprawie ze skargi E. J. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 5 listopada 2012 r., nr [...] w przedmiocie orzeczenia o solidarnej odpowiedzialności jako byłego członka zarządu spółki z o. o. za zaległości w podatku od towarów i usług za marzec, kwiecień i maj 2009 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od E. J. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w L. kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego. NSA/wyr.1 - wyrok

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji

Wyrokiem z dnia 25 kwietnia 2013 r., sygn. akt I SA/Łd 74/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę E.J. (dalej: skarżąca) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 5 listopada 2012. r.

2. Przedstawiony przez Sąd pierwszej instancji tok postępowania

2.1. Zaskarżoną do Sądu pierwszej instancji decyzją Dyrektor Izby Skarbowej w L. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego L. z dnia 2 maja 2012 r., którą orzeczono o solidarnej odpowiedzialności skarżącej jako byłego członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością "E." z siedzibą w L. (dalej: spółka) za zaległości w podatku od towarów i usług za miesiące: marzec - maj 2009 r. oraz odsetki za zwłokę od zaległości naliczone do dnia ogłoszenia upadłości.

Dyrektor Izby Skarbowej podniósł, że odpowiedzialność skarżącej za zaległości spółki określona w decyzji organu pierwszej instancji jest odpowiedzialnością solidarną na skutek pełnienia wraz z P.J. funkcji zarządczych w Spółce. W sprawie została wykazana bezskuteczność egzekucji; egzekucja z majątku spółki okazała się bezskuteczna z uwagi na likwidację majątku spółki w toku trwającego postępowania upadłościowego. Z kolei z uwagi na to, że wniosek o upadłość spółki został złożony przez zarząd w dniu 10 lipca 2009 r., organ podatkowy nie zdążył przeprowadzić egzekucji z innych składników majątku dłużnika spółki do dnia ogłoszenia upadłości, tj. do dnia 8 września 2009 r. Według organu odwoławczego prawidłowe było przy tym dokonanie zwrotu podatku VAT za sierpień 2009 r. na rachunek syndyka masy upadłościowej zamiast zaliczenia go z urzędu jako nadpłatę wraz z odsetkami na poczet zaległości podatkowych spółki, gdyż ogłoszenie upadłości podmiotu gospodarczego wykluczało możliwość zaspokojenia się wierzyciela w trybie ustawy Ordynacja podatkowa.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne