17.12.2014 Podatki

Wyrok NSA z dnia 17 grudnia 2014 r., sygn. II FSK 2906/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka, Sędzia NSA Stefan Babiarz (sprawozdawca), Sędzia NSA Bogdan Lubiński, Protokolant Justyna Bluszko-Biernacka, po rozpoznaniu w dniu 12 grudnia 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 12 kwietnia 2012 r. sygn. akt I SA/Łd 1491/11 w sprawie ze skargi Syndyka Masy Upadłości T. S.A. z siedzibą w T. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 16 września 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za 2007 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Łodzi, 2) zasądza od Syndyka Masy Upadłości T. S.A. z siedzibą w T. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi kwotę 29267 (dwadzieścia dziewięć tysięcy dwieście sześćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z dnia 12 kwietnia 2012 r., I SA/Łd 1491/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi uchylił zaskarżoną przez syndyka masy upadłości T. SA z siedzibą w T.(zwanej dalej spółką) decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 16 września 2011 r. w przedmiocie uchylenia decyzji organu pierwszej instancji w całości i określenie zobowiązania w podatku dochodowym od osób prawnych za 2007 r.

2. Ze stanu sprawy przyjętego przez sąd pierwszej instancji wynika,

że Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w L. ustalił, iż spółka zaewidencjonowała zakupy złomu na podstawie faktur wystawionych przez podmioty formalnie istniejące, ale rzeczywiście niedokonujące dokumentowanych zdarzeń. Rzekomi kontrahenci spółki nie posiadali ani samochodów, ani pomieszczeń, ani powierzchni na składowanie złomu, ani środków finansowych umożliwiających prowadzenie takiej działalności. Wreszcie sami właściciele "firm" wyjaśnili, że ich rola w zarejestrowanej działalności ograniczała się do wystawienia faktur. Skoro faktury zakupu złomu - wystawione na rzecz spółki przez "słupy" - nie dokumentowały rzeczywistych transakcji, to organ nie uznał ich za dowód ksiąg podatkowych w części dotyczącej kosztów uzyskania przychodów

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne