Wyrok NSA z dnia 12 grudnia 2014 r., sygn. II FSK 2753/12
Pominięcie w kosztach uzyskania przychodu zakupów towarów wykazanych fikcyjnymi fakturami nie zobowiązuje organów podatkowych do szacunkowego określenia podstawy opodatkowania, jeśli w pozostałym zakresie księga podatkowa obrazuje rzeczywiste operacje gospodarcze. Szacowanie kosztów w takiej sytuacji prowadziłoby do sankcjonowania negatywnych praktyk przedsiębiorców posługiwania się fikcyjnymi dowodami księgowymi w celu zmniejszenia obciążeń podatkowych. Skoro organy podatkowe uzasadniły, że dane wynikające z ksiąg rachunkowych pozwalają na określenie podstawy opodatkowania, mimo ich częściowej nierzetelności w zakresie kosztów uzyskania przychodów, to uznać należy, że stanowisko to jest zgodne z art. 23 § 1 pkt 2 i art. 23 § 2 o.p.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Tomasz Kolanowski, Sędzia NSA Tomasz Zborzyński, Sędzia del. NSA Danuta Małysz (sprawozdawca), Protokolant Joanna Bańbura, po rozpoznaniu w dniu 12 grudnia 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 20 marca 2012 r. sygn. akt I SA/Łd 808/11 w sprawie ze skargi J. J. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 31 marca 2011 r. nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2005 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od J. J. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi kwotę 2.700 (słownie: dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 20 marca 2012r. w sprawie I SA/Łd 808/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę J. J. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 31 marca 2011r., nr (...), w przedmiocie zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2005r.
W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji przedstawił następujący stan sprawy:
Kontrola podatkowa przeprowadzona u J. J. (podatnik), prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie transportu drogowego towarów pojazdami uniwersalnymi, obejmująca prawidłowość rozliczeń z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za, między innymi, rok 2005, wykazała szereg nieprawidłowości, w tym zawyżenie kosztów uzyskania przychodów o 353353,04 zł z tytułu wydatków na zakup paliwa ujawnionych w podatkowej księdze przychodów i rozchodów na podstawie faktur wystawionych przez R. spółkę z o.o. i B. spółkę z o.o. W wyniku kontroli oraz postępowania podatkowego organ podatkowy I instancji ustalił, że rolą wymienionych spółek było legalizowanie i przeklasyfikowanie (na fakturach) oleju opałowego na napędowy przez wystawianie, między innymi dla podatnika, faktur z wykazaną sprzedażą oleju napędowego, gdy spółki te nie dokonywały sprzedaży oleju napędowego na rzecz podatnika. Wystawione przez te spółki faktury, o których mowa wyżej, nie obrazowały rzeczywistych zdarzeń, były więc nierzetelne. Ich zaewidencjonowanie w księgach podatkowych naruszało, w ocenie organu, art.22 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2005r. zwanej dalej "u.p.d.o.f.", oraz § 12 ust.1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. Nr 152, poz.1475 ze zm.). W protokole z kontroli, zawierającym ustalenia dotyczące badania ksiąg podatkowych w zakresie przewidzianym w art.193 § 4 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm.), zwanej dalej "o.p.", przywołano stwierdzone w trakcie kontroli nieprawidłowości i w części dotyczącej kosztów uzyskania przychodów udokumentowanych fakturami, o których mowa wyżej, księgi przychodów i rozchodów nie uznano za dowód.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty