Wyrok NSA z dnia 24 października 2014 r., sygn. I FSK 1477/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), , Protokolant Janusz Bielski, po rozpoznaniu w dniu 24 października 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 25 kwietnia 2013 r. sygn. akt I SA/Po 42/13 w sprawie ze skargi S. C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 12 listopada 2012 r. nr ... w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od stycznia do grudnia 2007 r. oraz za miesiące od stycznia do marca 2008 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Poznaniu do ponownego rozpoznania, 2) zasądza od S. C. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w P. kwotę 3.700 (trzy tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Zaskarżonym wyrokiem z 25 kwietnia 2013 r., sygn. akt I SA/Po 42/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w sprawie ze skargi S. C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z 12 listopada 2012r. nr ... w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od stycznia do grudnia 2007 r. i od stycznia do marca 2008 r. uchylił zaskarżoną decyzję, zasądził zwrot kosztów postępowania sądowego i stwierdził, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do dnia uprawomocnienia się wyroku.
2. W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w P. wydaną po ponownym rozpoznaniu sprawy decyzją z 28 czerwca 2012 r. określił skarżącemu zobowiązanie podatkowe, nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia i kwotę zwrotu w podatku od towarów i usług za wskazane okresy rozliczeniowe. Ustalono bowiem, że podatnik zaewidencjonował w rejestrach zakupu 18 faktur VAT dokumentujących zakup oleju napędowego od firmy "P. A. K." i odliczył wynikający z tych faktur podatek naliczony. Do akt sprawy włączono materiał dowodowy zebrany w toku postępowania kontrolnego przeprowadzonego u A. K., który nabywał paliwo od dwóch firm: "»E.«" oraz » O.« M. P.". W świetle informacji uzyskanej od organów kontroli skarbowej kontrahenci A. K. wystawiali faktury "fikcyjne", co świadczy o tym, że A. K. w 2007 r. i pierwszym kwartale 2008 r. nie nabył żadnego paliwa, a w konsekwencji nie mógł go dalej sprzedać. Na podstawie protokołów z odtworzenia zapisów rozmów telefonicznych J. Z. (pracownika A. K.) ustalono, że A. K. wystawiał na rzecz wielu podmiotów "puste" faktury, w tym m.in. na rzecz osoby o nazwisku C. Organ kontroli skarbowej powołał się także na treść decyzji Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w P. z 29 lipca 2009 r. określającej A. K. zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od stycznia 2007 r. do marca 2008 r. oraz określającej podatek do zapłaty na podstawie art. 108 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm., dalej u.p.t.u.) - w tym również z faktur wystawionych dla skarżącego, która to decyzja została utrzymana w mocy decyzją Dyrektora Izby Skarbowej w P. z 29 września 2010 r. Zeznania świadków również nie potwierdziły faktycznych kontaktów gospodarczych skarżącego z A. K. Do akt sprawy włączono prawomocny wyrok Sądu Rejonowego w K. z 27 września 2011 r., sygn. akt ..., którym A. K. został uznany winnym popełnienia przestępstw skarbowych. Przy czym wyrok ten dotyczy m.in. 18 faktur wystawionych na rzecz skarżącego. W tych okolicznościach zakwestionowano prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego z tych faktur.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty