Wyrok NSA z dnia 9 października 2014 r., sygn. II FSK 2453/12
Leasingobiorca, uiszczając miesięczne opłaty w części kapitałowej, spłaca równowartość tak właśnie ustalonej wartości przedmiotu leasingu. Wartość poszczególnych rat kapitałowych może być różna z uwagi na wahania kursu. Nie zmienia to jednak faktu, że nadal jest to spłata równowartości wartości początkowej.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Sławomir Presnarowicz (sprawozdawca), Sędzia NSA Tomasz Zborzyński, Sędzia WSA del. Bogusław Woźniak, Protokolant Justyna Nawrocka, po rozpoznaniu w dniu 2 października 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej T. [...] sp. z o. o. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 czerwca 2012 r., sygn. akt III SA/Wa 2640/11 w sprawie ze skargi T. [...] sp. z o. o. z siedzibą w W na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 3 czerwca 2011 r., nr IPPB5/423-184/11-2/IŚ w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 5 czerwca 2012 r., sygn. akt III SA/Wa 2640/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej: "WSA") oddalił skargę T. [...] sp. z o.o. w W. (dalej: "Skarżąca", bądź "Spółka") na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 3 czerwca 2011 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych. Podstawą prawną powyższego orzeczenia był art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2012 r., poz. 270, ze zm., dalej: "p.p.s.a.").
Z uzasadnienia wyroku WSA wynika, że Skarżąca we wniosku z dnia 4 marca 2011 r. o wydanie interpretacji indywidualnej wskazała, że jest leasingobiorcą z tytułu szeregu umów tzw. leasingu finansowego, o którym mowa w art. 17f ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 Nr 54, poz. 654 ze zm., dalej: "u.p.d.o.p.") oraz nie wyklucza zawarcia kolejnych tego typu umów w przyszłości. Wartość początkowa przedmiotów leasingu ustalona jest w walucie obcej (np. EURO). Kurs, po jakim następuje ustalenie równowartości wartości początkowej w PLN wynika wprost z umowy lub z przepisów regulujących przeliczanie na PLN kwot w walutach obcych na potrzeby wystawiania faktur VAT ("kurs historyczny"). Wysokość opłat leasingowych uiszczanych przez Skarżącą określona jest w EURO w tabelach opłat leasingowych, zgodnie z umową leasingu ("harmonogramy opłat"). Zgodnie z harmonogramami opłat, opłaty leasingowe podzielone są na część kapitałową i na część odsetkową. Suma opłat leasingowych w części kapitałowej, wyrażonych w EURO w harmonogramie opłat, odpowiada wartości początkowej przedmiotu leasingu ustalonej w EURO w umowie leasingu. Zgodnie z umowami leasingu, opłaty leasingowe płatne są jako ich równowartość w PLN, obliczona przy zastosowaniu ustalonego przez strony kursu, np. kursu sprzedaży banku ("kurs bieżący"). W trakcie trwania umów opłaty leasingowe z tytułu części kapitałowej i odsetkowej rozliczane są na podstawie not księgowych, w których wyszczególniane są część odsetkowa, część kapitałowa oraz pozycja określona jako "różnice kursowe". Cześć odsetkowa opłaty leasingowej stanowi równowartość w PLN części odsetkowej wyrażonej w EURO w harmonogramie opłat, obliczoną według kursu bieżącego. Cześć kapitałowa opłaty leasingowej stanowi równowartość części kapitałowej wyrażonej w EURO w harmonogramie opłat, według kursu historycznego. Natomiast pozycja nazwana "różnice kursowe" co do zasady dotyczy wzrostu lub spadku równowartości w PLN opłaty leasingowej w części kapitałowej pomiędzy kursem historycznym, stanowiącym podstawę do ustalenia wartości wykazanej zgodnie z art. 16g u.p.d.o.p. w ewidencji środków trwałych Skarżącej a kursem bieżącym, stanowiącym podstawę do określenia kwoty przypadającej faktycznie do zapłaty. Dotychczas występujące wahania kursów powodowały, że pozycja "różnice kursowe" na ogół zwiększała w notach kwotę opłat leasingowych do zapłaty przez Skarżącą. Różnice kursowe dla celów podatku dochodowego od osób prawnych Skarżąca ustala na podstawie art. 15a u.p.d.o.p.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty