Wyrok NSA z dnia 9 lipca 2014 r., sygn. II FSK 1310/12
Fiskus nie może domagać się zapłaty zaległości od członka zarządu, jeśli równocześnie ściąga ją z majątku firmy. Nie można uznać egzekucji za „w części bezskuteczną”, jeśli organy nadal ją prowadzą i na dodatek skutecznie. Ponadto ich obowiązkiem jest aktywne poszukiwanie mienia spółki, nie wystarczy samo zajęcie rachunków bankowych.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Anna Dumas, Sędzia NSA Beata Cieloch (sprawozdawca), Sędzia NSA Bogdan Lubiński, Protokolant Katarzyna Domańska, po rozpoznaniu w dniu 9 lipca 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 lutego 2012 r. sygn. akt VIII SA/Wa 687/11 w sprawie ze skargi W. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 9 maja 2011 r. nr [...] w przedmiocie odpowiedzialności osób trzecich za zaległości podatkowe stowarzyszenia oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 9 lutego 2012 r., sygn. akt VIII SA/Wa 687/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w sprawie ze skargi W. P., na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 9 maja 2011 r., w przedmiocie odpowiedzialności osób trzecich za zaległości podatkowe Stowarzyszenia, uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w R. z dnia 28 grudnia 2009 r. oraz stwierdził, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości do chwili uprawomocnienia się wyroku.
Ze stanu sprawy wynikało, że decyzją z dnia 9 maja 2011 r. Dyrektor Izby Skarbowej w W. uchylił w całości decyzję Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w R. z dnia 28 grudnia 2009 r. i orzekł co do istoty sprawy. Przedmiotem tych decyzji było:
1) orzeczenie o odpowiedzialności skarżącego jako osoby trzeciej (członka zarządu) za zaległości R. Klubu [...] (Stowarzyszenie, Dłużnik) z tytułu: (a) podatku od towarów i usług za grudzień 2003 r. oraz poszczególne miesiące 2004 r. (I - VIII), w podatku dochodowym od osób fizycznych za sierpień 2004 r. oraz w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych za grudzień 2003 r. i poszczególne miesiące 2004 r. ( II- VII ) wraz z odsetkami i kosztami egzekucyjnymi oraz w tej części orzekł o solidarnej odpowiedzialności Skarżącego wraz ze Stowarzyszeniem i pozostałymi członkami zarządu, wymieniając w sentencji rozstrzygnięcia wszystkie osoby, na których ciąży odpowiedzialność za poszczególne zaległości podatkowe Stowarzyszenia z różnych miesięcznych okresów, odsetki oraz koszty egzekucyjne, w pozostałej zaś części utrzymał w mocy decyzje Naczelnika US umarzającą postępowanie w przedmiocie odpowiedzialności podatkowej Skarżącego za zaległości w podatku od towarów i usług za okres IX-XI 2003 r. z uwagi na bezprzedmiotowość. Dodał, że przedmiotowe zaległości Stowarzyszenia wynikają z decyzji Naczelnika US z 9 lutego 2009 r. Jako podstawę materialnoprawną rozstrzygnięcia Dyrektor IS powołał miedzy innymi przepisy art. 107, art. 108 oraz art. 116 w zw. z art. 116 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm., dalej O.p.).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
