07.08.2014 Podatki

Wyrok NSA z dnia 7 sierpnia 2014 r., sygn. II FSK 1887/12

Podatek dochodowy od osób prawnych

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Krzysztof Winiarski, Sędzia NSA Sławomir Presnarowicz (sprawozdawca), Sędzia NSA del. Zbigniew Romała, Protokolant Justyna Bluszko-Biernacka, po rozpoznaniu w dniu 7 sierpnia 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej "C." S.A. w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 10 maja 2012 r. sygn. akt I SA/Ke 136/12 w sprawie ze skargi "C." S.A. w K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Kielcach z dnia 23 stycznia 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za 2005 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Kielcach, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Kielcach na rzecz "C." S.A. w K. kwotę 2968 (słownie: dwa tysiące dziewięćset sześćdziesiąt osiem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 10 maja 2012 r., sygn. akt I SA/Ke 136/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach (dalej: "WSA") oddalił skargę C. S.A. w K (dalej: "Skarżąca", bądź "Spółka") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Kielcach (dalej: "Dyrektor IS") z dnia 23 stycznia 2012 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za 2005 r. Podstawą prawną powyższego orzeczenia był art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2012 r., poz. 270, ze zm., dalej: "p.p.s.a.").

Z uzasadnienia wyroku WSA wynika, że w wyniku przeprowadzonego postępowania podatkowego Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego w

K. (dalej: "Naczelnik US", bądź "organ pierwszej instancji") decyzją z dnia 25 października 2011 r. określił Skarżącej zobowiązanie w podatku dochodowym od osób prawnych za 2005 r. W uzasadnieniu Naczelnik US wskazał, że dochód Skarżącej za 2005 r. jest wyższy od zaznanego, a określenie takiej wysokości dochodu było konsekwencją zaniżenia przez Skarżącą w maju 2005r. kosztów uzyskania przychodów na skutek zaniżenia podatku VAT należnego w fakturze wewnętrzne, zawyżenie kosztów uzyskania przychodów o podatek od towarów i usług w związku z korektą podatku VAT należnego dokonaną przez Spółkę do faktur wystawionych od czerwca do grudnia 2005r., od wykazanych w ewidencji księgowej płytek ceramicznych przekazanych na cele reklamy oraz od przekazanych materiałów przeznaczonych na cele reklamy (stojaki, silikon, płyty wiórowe, płyty MDF, panele podstawy ekspozytorów, ekspozytory, logotypy PCV, wzorniki). Organ ustalił, że w ramach prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej dokonywano bezpłatnego wydawania kontrahentom części swoich materiałów w postaci ekspozytorów własnych wyrobów glazurniczych w postaci: szafy stojaków oraz pojedynczych partii płytek. Spółka własne płytki ceramiczne i materiały (stojaki, silikon, panele, płyty wiórowe i MDF, logotypy PCV) przekazywała z własnego magazynu na podstawie dowodów magazynowych: "RW- rozchód wewnętrzny" (dot. płytek) i RWt (dot. pozostałych materiałów) do Działu Sprzedaży i do Działu Mozaiki i Dekory. Przy czym wartości tych materiałów były księgowane na konto "koszty reprezentacji i reklamy - reklamy limitowanej". Ponadto na okoliczność tych czynności wystawiane były faktury VAT wewnętrzne, w których Spółka wykazywała podatek należny z tytułu przekazania towarów na cele reprezentacji i reklamy. Skarżąca dokonała korekt wystawionych w okresie o czerwca do grudnia 2005r. faktur VAT obrazujących przesunięcie materiałów własnych z magazynu do działu "Mozaika i Dekory" nie dokonując jednocześnie skorygowania zaewidencjonowanej wartości kosztów uzyskania przychodów z tytułu nienależnie wykazanego na fakturach wewnętrznych podatku od towarów i usług. Działanie Spółki spowodowało utratę przez nią prawa zaliczenia wskazanej wartości podatku VAT jako kosztu uzyskania przychodu na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. "b" tiret drugi ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. ( stan prawny na 2005r., Dz.U. z 2000 r., nr 54, poz. 654 ze zm., dalej: "u.p.d.o.p."). Organ na podstawie powyższych ustaleń uznał, że Skarżąca deklarując zawyżoną wartość kosztów uzyskania przychodów nie wywiązała się tym samym z obowiązku uiszczania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych w prawidłowo wyliczonej, należnej wysokości. Organ podatkowy wyliczył odpowiednio kwoty należnych zaliczek, kwoty zaniżonych wpłat tych zaliczek oraz odsetki za zwłokę od zaniżonych zaliczek w poszczególnych miesiącach 2005r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne