01.07.2014 Podatki

Wyrok NSA z dnia 1 lipca 2014 r., sygn. I FSK 1170/13

Mając na uwadze brzmienie art. 30 ust. 6 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym, należy uznać, iż zakres zwolnienia od akcyzy dla energii elektrycznej zużywanej w toku produkcji energii elektrycznej jest szeroki. Tym niemniej ze zwolnienia od akcyzy nie może korzystać takie zużycie energii elektrycznej, które nie jest związane z procesem produkcji, a jedynie występuje u podmiotu produkującego energię elektryczną, np. zużycie energii elektrycznej do oświetlenia pomieszczeń biurowych (w takim przypadku wytwórca energii elektrycznej występuje jako zwykły konsument). Natomiast zużycie energii elektrycznej, które związane jest z procesem produkcji nawet pośrednio, należy uznać za zwolnione od akcyzy (np. zużycie energii elektrycznej przeznaczone do zasilania taśmociągu do przesyłu węgla do pieców).

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia NSA Marek Kołaczek (sprawozdawca), Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 1 lipca 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej E. P. C. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 1 lutego 2013 r. sygn. akt V SA/Wa 2128/12 w sprawie ze skargi E. P. C. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 8 maja 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego oddala skargę kasacyjną. Zgłoszono zdanie odrębne

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji oraz przedstawiony przez ten Sąd przebieg postępowania przed organem podatkowym.

1.1. Wyrokiem z dnia 1 lutego 2013 r., sygn. akt V SA/Wa 2128/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, oddalił skargę E. P. C. spółka z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 8 maja 2012 r., wydaną wobec spółki w zakresie podatku akcyzowego.

1.2. Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego spółka wskazała, iż zamierza przejąć zakłady produkujące energię elektryczną oraz energię i ciepło w kogeneracji. W związku z planowanymi działaniami spółka analizuje swoje przyszłe obowiązki w zakresie podatku akcyzowego, w szczególności dotyczące zakresu zwolnienia od akcyzy energii elektrycznej zużywanej w procesie produkcji energii elektrycznej oraz procesie produkcji energii elektrycznej i ciepła w kogeneracji. Podała, że na proces produkcji energii elektrycznej oraz podtrzymanie procesów produkcyjnych składają się poszczególne czynności technologiczne, których celem jest uzyskanie finalnego produktu w postaci energii elektrycznej. Proces produkcji odbywa się ciągle i obejmuje szereg niezbędnych czynności, zmierzających do wyprodukowania energii. Rozpoczęcie procesu następuje podczas rozładunku transportu paliwa (de facto w momencie zaciśnięcia zacisków wywrotnicy wagonowej na wagonie), a jego zakończenie następuje w momencie załadunku odpadów na środki transportu. Proces produkcji obejmuje w szczególności proces przemiany energetycznej, jaki zachodzi w urządzeniach podstawowych elektrowni (w kotle parowym - zamiana energii chemicznej paliwa na energię pary wodnej; w turbinie parowej - zamiana energii pary wodnej na energię mechaniczną oraz w generatorze - zamiana energii mechanicznej na energię elektryczną mierzoną brutto na zaciskach generatora), jak również procesy pomocnicze zachodzące w ramach procesu produkcji energii elektrycznej, wykonywane przez urządzenia (lub instalacje) pomocnicze zakładu, bezpośrednio wspomagające urządzenia podstawowe (np. składowanie - magazynowanie paliw, transport paliw ze składowiska do kotłów/nawęglanie taśmociągów, urządzenia kontrolne procesu produkcji itd.), gospodarkę odpadami, w tym odprowadzanie spalin oraz odpadów produkcyjnych oraz remonty urządzeń wytwórczych (remonty awaryjne, planowane bieżące, średnie i kapitalne).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne