Wyrok NSA z dnia 13 maja 2014 r., sygn. II FSK 1242/12
Przychód ustalany w wysokości wartości nominalnej udziałów obejmowanych w zamian za wnoszony do spółki środek trwały można pomniejszyć o wartość początkową przedmiotu wkładu, określoną zgodnie z przepisami o amortyzacji.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Kmieciak, Sędzia NSA Stefan Babiarz, Sędzia NSA Tomasz Zborzyński (sprawozdawca), Protokolant Marta Sokołowska-Juras, po rozpoznaniu w dniu 13 maja 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 31 stycznia 2012 r. sygn. akt I SA/Kr 1846/11 w sprawie ze skargi M. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie z dnia 12 września 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2008 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od M. M. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie kwotę 1800 (słownie: jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę M.M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 12 września 2011 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Stan sprawy Sąd przedstawił następująco:
Decyzją z 23 maja 2011 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej określił skarżącej wysokość zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2008 r., wskazując, że w trakcie postępowania kontrolnego ustalono, że skarżąca objęła udziały w spółce kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny w postaci udziału w zabudowanej nieruchomości. Skarżąca nabyła udziały w nieruchomości w różny sposób: w drodze dziedziczenia, darowizny i kupna. Przed wniesieniem nieruchomości do spółki budynek był częściowo wykorzystywany na własne potrzeby przez skarżącą. Ponieważ w pozostałej części budynek był wynajmowany dłużej niż rok, odwołując się do art. 22a ust. 1 pkt 3 i art. 22c pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz.U z 2012, poz. 361 ze zm., dalej: u.p.d.o.f.), organ doszedł do wniosku, że nieruchomość ta stanowiła środek trwały. Zdaniem organu, fakt, że tylko część lokali wchodzących w skład budynku była przedmiotem najmu nie miała znaczenia, ponieważ nie stanowiły one odrębnego przedmiotu własności. Tym samym koszt uzyskania przychodu z tytułu objęcia udziałów w spółce należało ustalić zgodnie z art. 22 ust. 1e, art. 22 ust. 1i, art. 22a ust. 1, art. 22c oraz art. 22g ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty