Wyrok NSA z dnia 16 stycznia 2014 r., sygn. I FSK 231/13
Na podstawie wykładni art. 33 ust. 6 Dyrektywy Horyzontalnej nie można dojść do stwierdzenia że przepisy te zawierają uprawnienie do poszerzania bądź zawężania, czy w ogóle do określania kręgu podmiotów uprawnionych do zwrotu akcyzy.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Grażyna Jarmasz (sprawozdawca), Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Sędzia WSA (del.) Wojciech Stachurski, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 16 stycznia 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 listopada 2012 r., sygn. akt III SA/Wa 631/12 w sprawie ze skargi U. z siedzibą w Austrii na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 16 listopada 2011 r., nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz U. z siedzibą w Austrii kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji
1.1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 15 listopada 2012 r., sygn. akt III SA/Wa 631/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu skargi U. z siedzibą w Austrii na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 16 listopada 2011 r. w przedmiocie podatku akcyzowego, uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną, stwierdził, że nie może być ona wykonana w całości oraz zasądził na rzecz strony zwrot kosztów postępowania sądowego.
1.2. W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd pierwszej instancji wskazał, że z przedstawionego przez spółkę we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej stanu faktycznego wynika, iż nabywa ona (i będzie nabywać) na terenie Polski na potrzeby prowadzonej w Austrii działalności gospodarczej paliwo BIODIESEL z akcyzą zapłaconą w Polsce. Paliwo będzie w każdym przypadku przemieszczane na terytorium Austrii. Sprzedającym będzie podmiot, który wcześniej nabył to paliwo od składu podatkowego (będącego spółką-matką). Podatnikiem w przedstawionym łańcuchu transakcji będzie skład podatkowy, który każdorazowo odprowadzi na konto właściwego organu należny podatek akcyzowy. Sprzedaż na rzecz skarżącej dokonana będzie bezpośrednio przez podmiot, który wcześniej nabył paliwo od podatnika, płacąc akcyzę w cenie nabycia. W cenie, za którą nastąpi nabycie paliwa uwzględniona będzie kwota podatku akcyzowego zapłaconego w Polsce. Każdorazowo przed dokonaniem konkretnej dostawy spółka zgłosi właściwym władzom austriackim planowane wewnątrzwspólnotowe nabycie wyrobów akcyzowych, a nadany zgłoszeniu numer umieści na dokumencie towarzyszącym przemieszczaniu wyrobów. W dalszej kolejności, w odniesieniu zarówno do już dokonanych jak i planowanych transakcji (po ich dokonaniu), będzie występowała do właściwego polskiego organu celnego z wnioskami o zwrot akcyzy zapłaconej na terytorium Polski w cenie nabycia wyrobu. Spółka w chwili występowania z poszczególnymi wnioskami o zwrot akcyzy będzie dysponowała dokumentami wymaganymi według polskich przepisów, nadto kwota zwrotu będzie każdorazowo przekraczała kwotę minimalną 100 euro według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego w dniu złożenia wniosku o zwrot akcyzy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty