30.04.2013

Postanowienie NSA z dnia 30 kwietnia 2013 r., sygn. I OSK 2024/11

Inne

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Ewa Dzbeńska Sędziowie NSA Monika Nowicka (spr.) del. NSA Roman Ciąglewicz Protokolant st. asystent sędziego Maciej Kozłowski po rozpoznaniu w dniu 10 kwietnia 2013 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej H. T. i J. T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 czerwca 2011 r. sygn. akt I SA/Wa 2450/10 w sprawie ze skargi H. T. i J. T. na decyzję Ministra Skarbu Państwa z dnia [...] września 2010 r. nr [...] w przedmiocie potwierdzenia prawa do rekompensaty postanawia: 1. otworzyć zamkniętą rozprawę, 2. na podstawie art. 267 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej skierować do Trybunału Sprawiedliwości następujące pytanie prejudycjalne dotyczące wykładni przepisów prawa wspólnotowego: "Czy wykładnia art. 18 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej, ustanawiającego zakaz wszelkiej dyskryminacji ze względu na przynależność państwową, zakazuje wyłączenia - przez art. 3 ust. 2 w związku z art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 8 lipca 2005 r. o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 169, poz. 1418, z 2006 r. Nr 195, poz. 1437, z 2008 r. Nr 197, poz. 1223 oraz z 2010 r. Nr 257, poz. 1726) - z grona osób uprawnionych do otrzymania rekompensaty, nieposiadającego obywatelstwa polskiego spadkobiercę właściciela nieruchomości pozostawionych poza obecnymi granicami państwa polskiego?" 3. zawiesić postępowanie do czasu wydania orzeczenia przez Trybunał.

Uzasadnienie

STAN FAKTYCZNY

I. Uwarunkowania historyczne

W dniu 18 marca 1921 r. został podpisany w Rydze Traktat między Polską a Rosją Radziecką i Ukrainą Radziecką ustalający przebieg granicy państwowej, w ten sposób, że granica ta przebiegała na północ od rzeki Zbrucz.

Po II Wojnie Światowej, w wyniku ustaleń podjętych na Konferencji w Jałcie ( 4-11 luty 1945 r.) został ustalony, w sposób odmienny niż w 1921 r., przebieg wschodniej granicy państwa polskiego. Obecnie granica ta przebiega w dużej części wzdłuż rzeki Bug. W związku z powyższym, znaczne obszary Polski (tzw. "Kresy Wschodnie") weszły w skład Socjalistycznego Związku Republik Radzieckich, a dokładnie znalazły się w obrębie Republik: Litewskiej, Białoruskiej i Ukraińskiej i są obecnie określane jako tzw. mienie zabużańskie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne