Postanowienie NSA z dnia 1 października 2013 r., sygn. I OSK 1677/13
Szkolnictwo wyższe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Barbara Adamiak sędzia NSA Izabella Kulig-Maciszewska (spr.) sędzia del. WSA Jacek Fronczyk Protokolant asystent sędziego Jan Wasilewski po rozpoznaniu w dniu 1 października 2013 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 kwietnia 2013 r. sygn. akt II SA/Wa 153/13 w sprawie ze skargi Z. M. na decyzję Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia [...] listopada 2012 r. nr [...]w przedmiocie wynagrodzenia rektora postanawia: 1. uchylić zaskarżony wyrok i odrzucić skargę, 2. zasądzić od Z. M. na rzecz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego kwotę 280 (dwieście osiemdziesiąt) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 17 kwietnia 2013 r, sygn. akt II SA/Wa 153/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu skargi Z. M. uchylił decyzję Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia [...] listopada 2012 r. w przedmiocie wynagrodzenia rektora oraz stwierdził, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Sąd podał, że dnia [...] czerwca 2012 r. do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego wpłynął wniosek Z. M., pełniącego funkcję Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w J. o stwierdzenie nieważności czynności Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z [...] listopada 2009 r. i [...] stycznia 2010 r., dotyczących uchwały Senatu Uczelni z dnia [...] września 2009 r. w sprawie dodatku funkcyjnego Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w J..
W odpowiedzi na powyższe, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego skierował do wnioskodawcy pismo z [...] września 2012 r., w którym ustosunkował się negatywnie do wniosku strony. Wskazał, że do przepisów ustawy z 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym oraz do § 24 ust. 2 nieobowiązującego rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 22 grudnia 2006 r. w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w uczelni publicznej, nie ma zastosowania ustawa - Kodeks postępowania administracyjnego. Stąd też, w ocenie organu, niemożliwym było ocenianie kwestionowanych czynności Ministra przez pryzmat uregulowań art. 156 k.p.a. Organ podkreślił również, że kompetencja Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego do ustalania wynagrodzenia rektora nie jest czynnością administracyjną, lecz czynnością wykonywaną na postawie przepisu szczególnego, znajdującego się w ustawie - Prawo o szkolnictwie wyższym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty