30.10.2013

Wyrok NSA z dnia 30 października 2013 r., sygn. II OSK 1259/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Włodzimierz Ryms (spr.) Sędziowie: sędzia NSA Jacek Chlebny sędzia del. NSA Leszek Kiermaszek Protokolant starszy sekretarz sądowy Anna Połoczańska po rozpoznaniu w dniu 30 października 2013 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 8 lutego 2012 r. sygn. akt II SA/Rz 921/11 w sprawie ze skargi M. K. na decyzję Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Rzeszowie z dnia [...] lipca 2011 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Rzeszowie, 2. zasądza od Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego na rzecz M. K. kwotę 457 ( czterysta pięćdziesiąt siedem ) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 8 lutego 2012 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargę M. K. na decyzję Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Rzeszowie z dnia [...] lipca 2011 r. w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego w sprawie budowy ogrodzenia.

W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.

Decyzją z dnia [...] listopada 2010 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w [...] podstawie art. 104 i 105 K.p.a. umorzył jako bezprzedmiotowe postępowanie administracyjne wszczęte na wniosek skarżącej w sprawie wybudowania bez wymaganego zgłoszenia ogrodzenia na działkach nr [...] i [...], położonych w obrębie [...] w S. przy ul. W. W uzasadnieniu organ wskazał, że zgromadzony w sprawie materiał dowodowy potwierdził samowolne rozpoczęcie przez inwestorów budowy ogrodzenia o wysokości powyżej 2,20 m wzdłuż sąsiednich działek stanowiących własność skarżącej. Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 23 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r., Nr 243 poz. 1623 ze zm.), budowa ogrodzeń nie wymaga pozwolenia na budowę, jednak stosownie do art. 30 ust. 1 pkt 3 tej ustawy, budowa ogrodzeń od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych miejsc publicznych oraz ogrodzeń o wysokości powyżej 2,20 m wymaga od inwestora dokonania zgłoszenia. Inwestorzy E. i J. O. takiego zgłoszenia nie dokonali, co skutkowało wszczęciem postępowania naprawczego. Ze sporządzonej na zlecenie inwestorów przez osobę uprawnioną ekspertyzy technicznej części ogrodzenia wynikało, że ogrodzenie kamienne posiada zróżnicowaną wysokość od 1,57 do 2,45 m, a przekroczenie wysokości 2,20 m nie występuje na całej długości ogrodzenia kamiennego, albowiem górna jego krawędź została wykonana w kształcie fali, w związku z czym przekroczenie tej wysokości jest tylko miejscowe. Ponadto wysokość ogrodzenia kamiennego na wysokości okna w budynku mieszkalnym skarżącej wynosi od 2,10 do 2,16 m. W takich okolicznościach sprawy organ stwierdził brak przesłanek do merytorycznego rozstrzygnięcia sprawy i umorzył postępowanie w sprawie samowolnej budowy ogrodzenia działek nr [...] i [...] jako bezprzedmiotowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp