Wyrok NSA z dnia 12 grudnia 2013 r., sygn. II OSK 1750/12
Dnia 12 grudnia 2013 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Dałkowska-Szary sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz /spr./ sędzia del. WSA Jerzy Bortkiewicz Protokolant sekretarz sądowy Tomasz Bogdan Godlewski po rozpoznaniu w dniu 12 grudnia 2013 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 marca 2012 r. sygn. akt IV SA/Wa 1886/11 w sprawie ze skargi Powiatu Koszalińskiego na decyzję Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia [...] września 2011 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 13 marca 2012 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w sprawie o sygn. akt IV SA/Wa 1886/11, ze skargi Powiatu Koszalińskiego, uchylił zaskarżoną decyzję Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia [...] września 2011 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego oraz zasądził od organu na rzecz skarżącego Powiatu Koszalińskiego kwotę 200 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Wyrok ten został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] września 2011 r., po rozpatrzeniu odwołania Starosty Koszalińskiego od decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w S. z dnia [...] maja 2011 r. znak: [...] w przedmiocie zmiany decyzji Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia [...] lutego 2008 r. znak: [...] w zakresie obszaru podlegającego rekultywacji, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, na podstawie art. 138 § 1 pkt 3 K.p.a. umorzył postępowanie odwoławcze.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia podano, iż w piśmie z dnia 28 lutego 2011 r. Agencja Mienia Wojskowego w S. wystąpiła z wnioskiem do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w S. o zmianę w trybie art. 154 K.p.a. decyzji Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia [...] lutego 2008 r. w zakresie zmiany obszaru podlegającego rekultywacji, wskazując, iż w dniu 21 stycznia 2011 r. protokołem zdawczo-odbiorczym przekazała Wojewodzie Zachodniopomorskiemu nieruchomość o łącznej powierzchni 305,8014 ha (teren byłego lotniska wojskowego [...]), wraz z zanieczyszczoną substancjami ropopochodnymi działką nr [...] (przed podziałem nr [...]) z obrębu [...] o powierzchni 188,7757 ha. Wojewoda Zachodniopomorski decyzją z dnia [...] lutego 2008 r., wydaną na wniosek Agencji Mienia Wojskowego, uzgodnił sposób i zakres pierwszego etapu rekultywacji środowiska gruntowo-wodnego na terenie byłego lotniska wojskowego w Z. Decyzja ta została wydana m.in. na podstawie art. 106 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150 ze zm.), który wskazuje, że obowiązany do rekultywacji powierzchni ziemi - władający zanieczyszczoną powierzchnią ziemi, powinien uzgodnić warunki rekultywacji z organem ochrony środowiska. Agencja Mienia Wojskowego uznała, iż z uwagi na fakt zbycia w styczniu 2011 r. m.in. zanieczyszczonej nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa - Wojewody Zachodniopomorskiego, który następnie na podstawie umowy darowizny przekazał przedmiotową działkę na rzecz Powiatu Koszalińskiego, nie będąc już dysponentem przedmiotowej nieruchomości nr [...] (nie będąc władającym zanieczyszczoną powierzchnią ziemi), nie może dokonywać sczerpywania wolnego produktu naftowego i rekultywacji gruntu na przedmiotowej działce.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty