19.07.2013 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 19 lipca 2013 r., sygn. I OSK 2766/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Ewa Dzbeńska Sędziowie: Sędzia NSA Izabella Kulig-Maciszewska Sędzia del. WSA Dariusz Chaciński (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Maciej Kozłowski po rozpoznaniu w dniu 19 lipca 2013 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej K. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 22 sierpnia 2012 r. sygn. akt II SA/Ol 413/12 w sprawie ze skargi K. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie z dnia [...] kwietnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem z dnia 22 sierpnia 2012 r., sygn. akt II SA/Ol 413/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę K. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie z dnia [...] kwietnia 2012 r., nr [...], w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oraz przyznał wynagrodzenie pełnomocnikowi skarżącej ustanowionemu w ramach prawa pomocy.

W uzasadnieniu wyroku Sąd przedstawił następujący stan sprawy.

Wnioskiem z dnia 14 listopada 2011 r. K. C. zwrócił się do Wójta Gminy Świętajno o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego w związku z koniecznością opieki nad matką H. C. W toku postępowania strona przedłożyła między innymi wypisy z treści orzeczeń lekarskich, w których stwierdza się trwałą niezdolność jego rodziców do samodzielnej egzystencji. Do akt sprawy dołączono także zaświadczenie z urzędu pracy o zarejestrowaniu wnioskodawcy jako bezrobotnego bez prawa do zasiłku. Przeprowadzono także wywiad z wnioskodawcą oraz załączono świadectwa pracy potwierdzające okresy jego zatrudnienia.

Decyzją z dnia [...] lutego 2012 r. Wójt Gminy Świętajno odmówił przyznania K. C. wnioskowanego świadczenia z uwagi na niespełnienie przesłanki wynikającej z art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych, to jest rezygnacji lub niepodejmowania zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad matką. Wskazał przy tym, że rodzice wnioskodawcy, mimo posiadania stosownych orzeczeń lekarskich, są w stanie samodzielnie funkcjonować kilka godzin dziennie bez większych trudności. Natomiast pomoc syna w czynnościach życia codziennego wynika z prawnego i moralnego obowiązku opieki nad nimi, która nie uprawnia jednak do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne