Wyrok NSA z dnia 13 marca 2013 r., sygn. I OSK 2187/11
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Wiesław Morys (spr.) sędzia NSA Joanna Runge-Lissowska sędzia del. WSA Przemysław Szustakiewicz Protokolant starszy asystent sędziego Rafał Kopania po rozpoznaniu w dniu 13 marca 2013 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Z. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 28 lipca 2011 r. sygn. akt III SA/Łd 403/11 w sprawie ze skargi Z. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Piotrkowie Trybunalskim z dnia [...] marca 2011 r. nr [...] w przedmiocie skierowania na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Łodzi do ponownego rozpoznania, 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Piotrkowie Trybunalskim na rzecz Z. K. kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyrokiem z dnia 28 lipca 2011 r., sygn. akt III SA/Łd 403/11, oddalił skargę Z. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Piotrkowie Trybunalskim z dnia [...] marca 2011 r., nr [...], w przedmiocie skierowania na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji.
Przedstawiając w uzasadnieniu stan faktyczny sprawy Sąd I instancji wskazał, iż zaskarżoną decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Piotrkowie Trybunalskim, na mocy art. 138 § 1 pkt 2 K.p.a., uchyliło decyzję Starosty Bełchatowskiego z dnia [...] stycznia 2011 r., znak: [...], w części określającej termin poddania się kontrolnemu sprawdzeniu kwalifikacji przez Z. K. oraz orzekło, że w pozostałym zakresie decyzja ta nie ulega zmianie. W uzasadnieniu powyższego rozstrzygnięcia organ wyjaśnił, że decyzją z dnia [...] stycznia 2011 r. Z. K. został skierowany na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji. Decyzję wydano na wniosek Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi, w związku z przekroczeniem 24 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego. Starosta wskazał w jej treści, że niepoddanie się sprawdzeniu kwalifikacji w terminie do dnia 31 marca 2011 r. spowoduje wydanie decyzji o cofnięciu uprawnienia. W odwołaniu od powyższej decyzji Z. K. podniósł, że po przekroczeniu dopuszczalnej liczby punktów w dniu [...] kwietnia 2010r. w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Piotrkowie Trybunalskim odbył szkolenie, które w myśl przepisu art. 130 ust. 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r., Nr 108, poz. 908 ze zm.) powoduje zmniejszenie liczby punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego. Po odbyciu szkolenia powinien mieć zatem wykazane 20 punktów za naruszenie przepisów, a nie 26 punktów karnych, gdyż szkolenie odbył przed skierowaniem go na egzamin. Podkreślił, że organy Policji i Starosta Bełchatowski kierowały się przepisami rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 grudnia 2002r. w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego (Dz. U. z 2002 r., Nr 236, póz. 1998), podczas gdy norma zawarta w rozporządzeniu poszerza zakres wyłączenia określony w ustawie, wykracza poza granice upoważnienia, jest przeto niezgodna z Konstytucją.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty