29.10.2013 Podatki

Postanowienie NSA z dnia 29 października 2013 r., sygn. I GZ 467/13

Prawo pomocy

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Hanna Kamińska po rozpoznaniu w dniu 29 października 2013 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej zażalenia D. G. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 5 września 2013 r., sygn. akt III SA/Łd 579/13 w zakresie odmowy przywrócenia terminu do uzupełnienia braków wniosku o przyznanie prawa pomocy oraz odmowy przyznania prawa pomocy w zakresie całkowitym w sprawie ze skargi D. G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] marca 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego postanawia uchylić zaskarżone postanowienie w całości i przekazać wniosek D. G. o przyznanie prawa pomocy do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Łodzi.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 5 września 2013 r., sygn. akt III SA/Łd 579/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi odmówił D. G. przywrócenia terminu do uzupełnienia braków formalnych wniosku o przyznanie prawa pomocy, a także odmówił przyznania prawa pomocy w zakresie całkowitym obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych i ustanowienie adwokata w sprawie ze skargi D. G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] marca 2013 r., nr [...], w przedmiocie podatku akcyzowego.

Sąd pierwszej instancji wskazał, że skarżący złożył wniosek o przyznanie mu prawa pomocy poprzez zwolnienie od ponoszenia kosztów sądowych i ustanowienie adwokata, wskazując, że jest bezrobotny, nie osiąga dochodów, nie posiada majątku i pozostaje na utrzymaniu rodziców, u których mieszka. Zarządzeniem referendarza sądowego z dnia 1 lipca 2013 r. wnioskodawca został wezwany na podstawie art. 255 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. − Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity: Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.; dalej powoływanej jako "p.p.s.a.") do złożenia wyciągów bankowych, których jest posiadaczem lub współposiadaczem za ostatnie 3 miesiące, a także informacji o posiadanych lokatach bankowych i zaciągniętych kredytach, nadesłania informacji o stanie cywilnym ze wskazaniem posiadanego majątku i osiąganych dochodów, bez względu na ustrój majątkowy między małżonkami oraz informacji o stanie majątkowym rodziców, na których utrzymaniu pozostaje w terminie 7 dni pod rygorem odmowy przyznania prawa pomocy. Przesyłkę z wezwaniem wysłano na adres skarżącego, lecz mimo dwukrotnego awizowania nie została podjęta, co skutkowało przyjęciem na podstawie art. 73 p.p.s.a. domniemania jej doręczenia. W takiej sytuacji referendarz sądowy uznał, że nie była możliwa ocena rzeczywistych możliwości płatniczych skarżącego i dlatego postanowieniem z dnia 6 sierpnia 2013 r. odmówił przyznania skarżącemu prawa pomocy. Po otrzymaniu tego orzeczenia D. G. wniósł sprzeciw wraz z pismem określonym jako "wniosek o przywrócenie terminu do wypełnienia zarządzenia Referendarza sądowego z dnia 1 lipca 2013 roku". Z pisma tego wynika, że skarżący w swojej skrzynce pocztowej nie znalazł żadnego awiza informującego o przesyłce, co prawdopodobnie wynikało z usunięcia dla żartów korespondencji znajdującej się w skrzynce przez dzieci przybywające w sąsiednim Ośrodku Wypoczynkowym [...], przy czym taka sytuacja nie była jednorazowa i już kilkakrotnie wcześniej zdarzało się, że korespondencja ginęła ze skrzynki. Skarżący oświadczył ponadto, że pozostaje z żoną w faktycznej separacji i nie mieszkają razem, a także posiadają rozdzielność majątkową od 2000 r. (na dowód czego załączył kserokopię aktu notarialnego w postaci umowy majątkowej małżeńskiej z dnia [...] września 2000 r.), zaś żona oznajmiła mu, że oświadczenie o stanie majątkowym i dokumenty może udostępnić jedynie na wezwanie Sądu. Skarżący poinformował również, że nie posiada żadnego konta bankowego, lokat ani kredytów, zaś jest zadłużony w Izbie Celnej w związku ze sprawami rozpatrywanymi przed WSA. Stwierdził także, iż pomagający mu rodzice są emerytowanymi rolnikami, nie posiadają kont bankowych, zamieszkują na terenie gospodarstwa rolnego w domku stanowiącym ich własność, nie posiadają żadnego wartościowego majątku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne