Wyrok NSA z dnia 19 listopada 2013 r., sygn. II GSK 1046/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Myślińska Sędziowie NSA Gabriela Jyż Cezary Pryca (spr.) Protokolant Marta Podoba po rozpoznaniu w dniu 19 listopada 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Głównego Inspektora Transportu Drogowego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 1 marca 2012 r. sygn. akt III SA/Wr 600/11 w sprawie ze skargi P.A. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] lipca 2011 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w W.; 2. zasądza od P.A. na rzecz Głównego Inspektora Transportu Drogowego kwotę 550 (pięćset pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z dnia 1 marca 2012 r., wydanym w sprawie ze skargi P.A. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] lipca 2011 r. (nr [...]) w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej uchylił zaskarżoną decyzję, orzekł o jej niewykonalności i zasądził od Głównego Inspektora Transportu Drogowego na rzecz skarżącego zwrot kosztów postępowania.
Sąd I instancji za podstawę rozstrzygnięcia przyjął następujące ustalenia:
W dniu [...] listopada 2010 r. na ulicy W. w K. funkcjonariusz Policji zatrzymał do kontroli pojazd marki M. o nr rej. [...], którym kierował P.A., prowadzący gospodarczą działalność transportową. Po przyjeździe do miejsca ważenia, funkcjonariusz Policji przekazał kierowcę do dyspozycji Inspektorów Transportu Drogowego oraz pracowników Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta. Przebieg kontroli wykonanej przez Inspektorów został utrwalony w protokole kontroli nr [...] z dnia [...] listopada 2010 r.
Pismem z dnia [...] listopada 2010 r., zawiadomiono P.A. o wszczęciu postępowania administracyjnego.
Decyzją z dnia [...] marca 2011 r. (nr [...]), [...] Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego nałożył na skarżącego karę pieniężną w wysokości 2 500 zł za przekroczenie maksymalnego czasu prowadzenia pojazdu bez przerwy przy wykonywaniu przewozu drogowego w dniu 4 listopada 2010 r. i w dniu 22 listopada 2010 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty