27.11.2013 Podatki

Wyrok NSA z dnia 27 listopada 2013 r., sygn. I GSK 231/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Jagielska Sędziowie NSA Joanna Kabat-Rembelska (spr.) Joanna Sieńczyło - Chlabicz Protokolant Beata Kołosowska po rozpoznaniu w dniu 27 listopada 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skarg kasacyjnych 1. E. Spółki z o.o. w L. , 2. Dyrektora Izby Celnej we W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we W. z dnia 27 października 2011 r. sygn. akt I SA/Wr 1132/11 w sprawie ze skargi E. Spółki z o.o. w L. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia 28 maja 2010 r. nr [...] w przedmiocie nadpłaty w podatku akcyzowym 1. umarza postępowanie przed Naczelnym Sądem Administracyjnym w sprawie ze skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej we W. 2. zwraca Dyrektorowi Izby Celnej we W. ze środków budżetowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we W. uiszczony wpis od skargi kasacyjnej w wysokości 50.000 (pięćdziesiąt tysięcy) złotych, 3. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu we W.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny we W. wyrokiem z 27 października 2011 r. sygn. akt I SA/Wr 1132/11 uwzględnił skargę E. Spółki z o.o. w L. i uchylił decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z [...] maja 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym.

Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie faktycznym:

E. Spółka z o.o. pismem z 23 grudnia 2009 r. złożyła do Urzędu Celnego w L. wniosek o zwrot nadpłaty w podatku akcyzowym wraz z korektą deklaracji podatkowej za okres od stycznia 2006 r. do lutego 2009 r. Kwota nadpłaty wyniosła 17.618.688 zł wraz z odsetkami. W uzasadnieniu wniosku skarżąca podała, że prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania i sprzedaży energii elektrycznej. Spółka będąc producentem energii elektrycznej uiszczała w wymienionym okresie podatek akcyzowy z tytułu sprzedaży energii. Skarżąca wyjaśniła, że podstawą wystąpienia z powyższym żądaniem był wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 12 lutego 2009 r. sygn. akt C-475/07 Komisja Europejska przeciwko Polsce, którym stwierdzono, że przepisy prawa krajowego w zakresie opodatkowania podatkiem akcyzowym energii elektrycznej niezgodne z prawem wspólnotowym nie mogą być podstawą do pobierania podatków zaś podatki uiszczone w oparciu o te przepisy podlegają zwrotowi. Spółka podniosła, że 99,96% nienależnie zapłaconej akcyzy dotyczyło dostawy energii elektrycznej [...] S.A., która 26 listopada 2009 r. zawarła ze spółką porozumienie, na mocy którego cena energii elektrycznej dostarczonej [...] S.A. ulegnie obniżeniu o kwotę akcyzy tj. o 20 zł/MWh pod warunkiem uzyskania przez spółkę zwrotu uiszczonej akcyzy od sprzedaży energii elektrycznej na rzecz [...].

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty