10.10.2013 Podatki

Wyrok NSA z dnia 10 października 2013 r., sygn. I GSK 1470/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zofia Przegalińska (spr.) Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia del. WSA Henryka Lewandowska - Kuraszkiewicz Protokolant Marta Zawadzka po rozpoznaniu w dniu 10 października 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "K." R. M. i G. M. Sp. j. w K. obecnie "K." Spółka z o.o. sp. k. z s. w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 5 sierpnia 2011 r. sygn. akt III SA/Wa 2315/10 w sprawie ze skargi "K." R. M.i i G. M. Sp. j. w K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] czerwca 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 5 sierpnia 2011 r., sygn. akt III SA/Wa 2315/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w W., po rozpoznaniu skargi "K." R. M. G. M. sp. j. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] czerwca 2010 r. w przedmiocie podatku akcyzowego, uchylił zaskarżoną decyzję.

W uzasadnieniu powyższego wyroku Sąd przedstawił następujący stan faktyczny sprawy.

Organ I instancji w decyzji z dnia [...] grudnia 2009 r. stwierdził, że skarżąca spółka w okresie od maja do grudnia 2004 r. prowadziła działalność w zakresie sprzedaży paliw silnikowych i oleju opałowego i sprzedała 20.813 litrów oleju opałowego bez pobrania oświadczeń nabywców oleju o jego przeznaczeniu na cele grzewcze, o których mowa w § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004 r. w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (Dz.U. Nr 87, poz.825 ze zm.). W toku kontroli prowadzonej przez pracowników Urzędu Kontroli Skarbowej w W. ustalono, że spółka przy sprzedaży oleju opałowego pobrała od nabywców oświadczenia o przeznaczeniu oleju na cele grzewcze. Organ zakwestionował te oświadczenia. Przesłuchani w charakterze świadków nabywcy oleju wykazani na oświadczeniach zeznali, że nie nabywali w ogóle oleju i podpis na oświadczeniu jest fałszywy. Część nabywców zeznała, że nie nabywali oleju w takiej ilości, jaka była wykazana na tych oświadczeniach, gdyż nabywali mniejsze ilości. Ponadto organ wystąpił do właściwych organów ewidencyjnych w celu potwierdzenia prawdziwości danych osób wykazanych na oświadczeniach. Dotyczyło to oświadczeń, w których podano niewłaściwe numery NIP i PESEL oraz niepełne dane adresowe. Na 148 wniosków organu kontroli skarbowej do organów ewidencyjnych o weryfikację odbiorców, w przypadku 114 uzyskano informacje, że osoby wymienione w oświadczeniach nie figurują pod wskazanymi w oświadczeniach adresami. W kilku przypadkach nie ustalono gminy. Na jednym oświadczeniu nie wykazano urządzenia grzewczego, do którego zasilania przeznaczony był nabyty olej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty