Wyrok NSA z dnia 3 grudnia 2013 r., sygn. II GSK 1129/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Myślińska Sędziowie NSA Gabriela Jyż (spr.) Cezary Pryca Protokolant Marta Podoba po rozpoznaniu w dniu 19 listopada 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Głównego Inspektora Transportu Drogowego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w L z dnia 8 marca 2012 r. sygn. akt III SA/Lu 5/12 w sprawie ze skargi A J na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] października 2011 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w L; 2. zasądza od A J na rzecz Głównego Inspektora Transportu Drogowego 1370 (tysiąc trzysta siedemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w L. wyrokiem z 8 marca 2012 r. sygn. akt III SA/Lu 5/12 uwzględnił skargę A. J. PPHU A. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z [...] października 2011 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej i stwierdził nieważność:
1) zaskarżonej decyzji;
2) decyzji Lubuskiego Inspektora Transportu Drogowego w G. W. z [...] kwietnia 2011 r. nr [...]
3) decyzji Głównego Inspektora Transportu Drogowego z [...] stycznia 2009 r. nr [...];
4) decyzji Głównego Inspektora Transportu Drogowego z [...] stycznia 2009 r. nr [...];
5) decyzji Głównego Inspektora Transportu Drogowego z [...] listopada 2008 r. nr [...];
6) decyzji Głównego Inspektora Transportu Drogowego z [...] listopada 2007 r. nr [...]
7) decyzji Lubuskiego Inspektora Transportu Drogowego w G. W. z [...] czerwca 2007 r. nr [...]
oraz uchylił decyzję Lubuskiego Inspektora Transportu Drogowego w G. W. z 20 maja 2008 r. [...].
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie faktycznym:
W uzasadnieniu decyzji organ powołał się na wyniki kontroli przeprowadzonej w dniu 10 marca 2007 r. w miejscowości L. S. na drodze krajowej Nr 2. Zatrzymano wówczas do kontroli pojazd marki DAF o nr rej. [...]. Kierowcą był T. J., który oświadczył, że w dniu kontroli wykonywał nieodpłatną usługę prowadzenia pojazdu wraz z ładunkiem. Pojazd miał holenderskie tranzytowe tablice rejestracyjne, natomiast ładunek - przyczepa przewożona na przestrzeni ładunkowej - została zakupiona w Belgii. Kierujący w czasie kontroli nie okazał wypisu z licencji oraz dokumentacji w zakresie kierowania kierowcy na badania lekarskie i psychologiczne.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty