Wyrok NSA z dnia 11 grudnia 2013 r., sygn. II GSK 1306/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Magdalena Bosakirska Sędziowie NSA Małgorzata Rysz del. WSA Dariusz Dudra (spr.) Protokolant Michał Stępkowski po rozpoznaniu w dniu 11 grudnia 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej G. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w [...] z dnia 19 kwietnia 2012 r. sygn. akt II SA/Go 167/12 w sprawie ze skargi G. M. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] grudnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od G. M. na rzecz Głównego Inspektora Transportu Drogowego kwotę 1800 (tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego; 3. zwraca G. M. ze środków budżetowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w [...] nadpłacony wpis od skargi kasacyjnej w wysokości 50 (pięćdziesiąt) złotych.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 19 kwietnia 2012 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. W. oddalił skargę G. M. prowadzącego Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe D. (zwanego dalej: skarżącym) na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] grudnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej.
Sąd orzekał w następującym stania faktycznym i prawnym
Decyzją z dnia [...] listopada 2011 r., nr [...], [...] Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego w K. karę pieniężną w łącznej wysokości 11.000 zł za wykonywanie przewozu drogowego pojazdem wyposażonym w urządzenie rejestrujące, do którego podłączone zostały niedozwolone urządzenia dodatkowe oraz wykonywanie przewozu drogowego pojazdem wyposażonym w urządzenie rejestrujące, które nie zostało poddane wymaganej kontroli okresowej lub badaniu kontrolnemu. Zdaniem organu urządzenie rejestrujące aktywności kierowcy utraciło cechy legalizacyjne, w związku z wpięciem niedozwolonego urządzenia do gniazda B tachografu.
Od powyższej decyzji G. M. złożył odwołanie do Głównego Inspektora Transportu Drogowego, kwestionując zasadność nałożenia kary pieniężnej za wykonywanie transportu drogowego pojazdem wyposażonym w tachograf, do którego zostało podłączone dodatkowe niedozwolone urządzenie. Skarżący powoływał się na fakt podłączenia niedozwolonego urządzenia do tachografu przez kierowcę. Ponadto zdaniem skarżącego organ I instancji zignorował stanowisko strony, co stanowiło naruszenie zasady czynnego udziału strony w postępowaniu oraz zasady wszechstronnego wyjaśnienia sprawy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty