05.12.2013 Podatki

Wyrok NSA z dnia 5 grudnia 2013 r., sygn. I GSK 360/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Hanna Kamińska Sędzia NSA Marzenna Zielińska (spr.) Sędzia NSA Wojciech Kręcisz Protokolant Paweł Gorajewski po rozpoznaniu w dniu 5 grudnia 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 17 listopada 2011 r. sygn. akt III SA/Wa 721/11 w sprawie ze skargi P. - E. D. Spółki jawnej z siedzibą w B. P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] grudnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w W. na rzecz P. - E. D. Spółki jawnej z siedzibą w B. P. 1200 (jeden tysiąc dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 17 listopada 2011 r., sygn. akt III SA/Wa 721/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w W., uwzględnił skargę P. - E. D. Spółki jawnej z siedzibą w B. P., uchylając decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] grudnia 2010 r. i stwierdzając, że decyzja ta nie podlega wykonaniu w całości.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

Dnia [...] maja 2009 r. P. - E. D. Sp. j. złożyła do Naczelnika Urzędu Celnego w P. wniosek o zwrot podatku akcyzowego w wysokości 17.040 zł z tytułu dostawy wewnątrzwspólnotowej (do Austrii) bioestru RME. Przemieszczenie wyrobu akcyzowego odbyło się na podstawie uproszczonych dokumentów towarzyszących (UDT) sporządzonych [...] maja 2009 r. i międzynarodowych listów przewozowych CMR. Następnie Spółka doręczyła korektę wniosku, w której wskazała kwotę 16.069 zł.

Naczelnik Urzędu Celnego, powołując się na art. 82 ust. 1 i ust. 3 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11 ze zm.), odmówił zwrotu podatku akcyzowego.

Decyzją z [...] grudnia 2010 r. Dyrektor Izby Celnej w W., utrzymał zaskarżoną decyzję w mocy. W uzasadnieniu organ odwoławczy wskazał, iż stosownie do treści art. 82 ustawy o podatku akcyzowym, zwrot przysługuje wyłącznie dwóm kategoriom podmiotów. Po pierwsze, prawo do zwrotu akcyzy przysługuje tym podmiotom, które dokonały zapłaty akcyzy na rachunek właściwej izby celnej, jako podatnicy akcyzy, a następnie dokonały dostawy wewnątrzwspólnotowej lub eksportu tych wyrobów akcyzowych. Po drugie, prawo do zwrotu przysługuje podmiotom, które nabyły wyroby akcyzowe z zapłaconą akcyzą bezpośrednio od podatnika akcyzy, a następnie dokonały ich dostawy wewnątrzwspólnotowej lub eksportu. Spółka wnioskująca o zwrot akcyzy nie spełniła tego warunku, gdyż nie była, ani podatnikiem, ani podmiotem, który nabył wyroby bezpośrednio od podatnika akcyzy. Dyrektor Izby Celnej powołując się na art. 13 ustawy o podatku akcyzowym stwierdził, że Spółka jako podmiot dokonujący dostawy wewnątrzwspólnotowej powinna być traktowana, jako pośrednik.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne