09.10.2013 Podatki

Wyrok NSA z dnia 9 października 2013 r., sygn. I GSK 1369/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Henryk Wach (spr.) Sędziowie NSA Stanisław Gronowski Tadeusz Cysek Protokolant Karolina Mamcarz po rozpoznaniu w dniu 9 października 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Ł. z dnia 19 maja 2011 r. sygn. akt I SA/Łd 366/11 w sprawie ze skargi P. B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Ł. z dnia [...] stycznia 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od P. B. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w Ł. 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Ł. wyrokiem z dnia 19 maja 2011 r. oddalił skargę P. B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Ł. z dnia [...] stycznia 2011 r. w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania w podatku akcyzowym za miesiące styczeń, luty, kwiecień, lipiec i październik 2006 roku, z następującym uzasadnieniem.

W trakcie przeprowadzonej u P. B. kontroli sprawdzeniu poddano 36 oświadczeń nabywców oleju opałowego - osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Wszystkie przedłożone kontrolującym oświadczenia nie zawierały NIP, PESEL i miejsca wystawienia. Niektóre oświadczenia nie zawierały również ilości, rodzaju i typu urządzeń grzewczych. Oświadczenie z dnia 3 lutego 2006 r., dotyczące sprzedaży 500 litrów oleju opałowego, nie zawierało żadnych danych odbiorcy tj. imienia, nazwiska, adresu. Nie podano w nim także miejsca, w którym znajduje się urządzenie grzewcze. Podpis nabywcy był nieczytelny. W 5 przypadkach korespondencja skierowana do nabywców oleju opałowego na adresy wskazane w oświadczeniach została zwrócona z adnotacją "adresat nieznany" lub "brak jest posesji (miejsca) wskazanego jako adres".

Po dokonaniu weryfikacji stwierdzono, że 6 oświadczeń nie spełnia wymogów określonych w § 4 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004 r. w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 87, poz. 825 ze zm.; dalej: rozporządzenie). Ponadto w toku kontroli stwierdzono, że podatnik nabywał olej opałowy poza ewidencją księgową od "M." Spółki z o.o. w Z. Ustalono, że w kwietniu 2006 r., skarżący kupił od tej Spółki łącznie 26.000 litrów oleju opałowego. Ani zakup, ani sprzedaż tego oleju nie zostały ujęte w urządzeniach księgowych firmy skarżącego. Z włączonych do akt sprawy materiałów z dochodzenia prowadzonego przez Prokuraturę Rejonową w Z. - przesłuchania Krzysztofa J. G., który w 2006 r. pracował w spółce "M." jako magazynier - dyspozytor, wynikało, że skarżący kupował paliwo od spółki "M.". Skarżący kupował olej opałowy po który przyjeżdżał własnym środkiem transportu i przywoził oświadczenia nabywców albo wypisywał je sam na miejscu. Dane odbiorców były fikcyjne.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne