22.10.2013

Wyrok NSA z dnia 22 października 2013 r., sygn. II GSK 1818/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Drachal Sędziowie NSA Czesława Socha (spr.) Krystyna Anna Stec Protokolant Monika Majak po rozpoznaniu w dniu 22 października 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej H. N. C. P. C. Spółki z o.o. w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 23 kwietnia 2012 r. sygn. akt III SA/Gl 1310/11 w sprawie ze skargi H. N. C. P. C. Spółki z o.o. w K. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] maja 2011 r. nr [...] w przedmiocie koncesji na wydobywanie kopalin oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 23 kwietnia 2012 r. o sygn. III SA/Gl 1310/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę [...] na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] maja 2011 r. nr [...] w przedmiocie uzgodnienia udzielenia koncesji na wydobywanie węgla kamiennego.

Sąd I instancji przyjął, że odmowa uzgodnienia udzielenia koncesji na wydobywanie węgla kamiennego z pokładu [...] w obszarze złoża "M.", w zakresie zgodności z dokumentami polityki przestrzennej Gminy Miasta J. była uzasadniona. Wynika to z art. 16 ust. 5 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2005 r. Nr 228, poz. 1947 ze zm.) i art. 106 k.p.a., skoro z uchwały Rady Miejskiej w [...][...] sierpnia 2005 r. w przedmiocie uchwalenia Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania miasta Jaworzno wynika obowiązek ograniczenia eksploatacji udokumentowanych złóż kopalin ze względu na ich oddziaływanie na środowisko, a w planie zagospodarowania przestrzennego nie wskazano, by teren objęty wnioskiem podlegał ponownej eksploatacji, po faktycznej likwidacji zakładu górniczego KWK "[...] " z dniem [...] lipca 2000 r. Tereny te traktowane są jako tereny pogórnicze, gdzie eksploatacja złoża nie będzie już prowadzona, a to przez pryzmat przeznaczenia ich na cele zabudowy mieszkaniowo-usługowej z uwzględnieniem stanu zniszczenia powierzchni wieloletnią eksploatacją węgla kamiennego i jej następstwami. Oznacza to, że w powyższych aktach prawa miejscowego nie wzięto pod uwagę możliwości ponownej eksploatacji. Wydobywanie kopaliny w postaci węgla kamiennego zostało określone jako przedsięwzięcie mogące znacząco oddziaływać na środowisko zarówno w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. o określeniu rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco wpływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. 2004 r. Nr 257, poz. 2573 ze zm.), jak również w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2010 r. Nr 213, poz. 1397 ze zm.).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp