19.09.2013 Podatki

Wyrok NSA z dnia 19 września 2013 r., sygn. I GSK 1593/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zajda Sędzia NSA Maria Myślińska (spr.) Sędzia del. WSA Inga Gołowska Protokolant Beata Cisek -Chojnacka po rozpoznaniu w dniu 19 września 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "R." Spółki z o.o. w Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w R. z dnia 14 lipca 2011 r. sygn. akt I SA/Rz 305/11 w sprawie ze skargi "R." Spółki z o.o. w Z. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] marca 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w R.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w R. wyrokiem z 14 lipca 2011 r., sygn. akt I SA/Rz 305/11, oddalił skargi "R." Sp. z o.o. w Z. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z [...] marca 2011 r., nr [...], w przedmiocie podatku akcyzowego za miesiąc luty 2005 r., z następującym uzasadnieniem.

W toku kontroli podatkowej w "R." Sp. z o.o. w Z., która obejmowała obrót olejem opałowym w okresie od 1 lutego 2005 r. do 31 grudnia 2005 r. oraz w trakcie postępowania podatkowego ustalono, że Spółka dokonała sprzedaży oleju opałowego na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej na podstawie oświadczeń, które zawierały wady formalne w postaci braku nr PESEL, nr NIP, wskazania ilości, rodzaju i typu urządzenia grzewczego, miejsca wystawienia oświadczenia, niepełnego adresu zamieszkania nabywcy, nieczytelnych danych nabywców. Ponadto w wielu oświadczeniach wpisane nr NIP i PESEL budziły wątpliwości, bowiem zawierały zbyt mało lub zbyt dużo cyfr, bądź posiadały błędną kombinację cyfr, itp. Spółka złożyła zastrzeżenia i wyjaśnienia do protokołu kontroli oraz złożyła wnioski dowodowe w postaci uzupełnionych oświadczeń.

Mając na uwadze powyższe ustalenia, Naczelnik Urzędu Celnego w R. wszczął postępowanie podatkowe w sprawie określenia zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym. W celu weryfikacji oświadczeń, na podstawie których zakupiono olej opałowy, organ I instancji zwrócił się do organów administracji samorządowej o potwierdzenie danych zawartych w oświadczeniach dotyczących adresów /zameldowania/ zamieszkania nabywców oleju opałowego. Po otrzymaniu informacji od organów samorządowych oraz po przedłożeniu przez Spółkę dokumentów dotyczących stanów magazynowych oraz faktur zakupu oleju opałowego w miesiącu lutym 2005 r. organ I instancji przeprowadził postępowanie wyjaśniające, w trakcie którego zbadał w aspekcie materialnym oświadczenia zakwestionowane podczas kontroli podatkowej niezależnie od ich uchybień formalnych w celu ustalenia ich wiarygodności. W związku z tym przeprowadził dowód z przesłuchania nabywców oleju opałowego, których dane osobowe i adresowe widniały na oświadczeniach. Niektórzy z nabywców potwierdzili zakup oleju opałowego zgodnie z okazanymi im oświadczeniami, niektórzy zaprzeczali dokonania zakupu oleju opałowego w ilościach wskazanych w oświadczeniu albo nie potwierdzali dokonania zakupu oleju opałowego od Spółki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty