09.10.2013 Podatki

Wyrok NSA z dnia 9 października 2013 r., sygn. I GSK 540/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Henryk Wach (spr.) Sędziowie NSA Stanisław Gronowski Tadeusz Cysek Protokolant Karolina Mamcarz po rozpoznaniu w dniu 9 października 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej C. Spółki z o.o. w C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 8 grudnia 2010 r. sygn. akt I SA/Go 1017/10 w sprawie ze skargi C. Spółki z o.o. w C. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w R. z dnia [...] marca 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od C. Spółki z o.o. w C. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w R. 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. wyrokiem z dnia 8 grudnia 2010 r., sygn. akt I SA/Go 1017/10 oddalił skargę C. Sp. z o.o. w C. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w R. z dnia [...] marca 2010 r. w przedmiocie podatku akcyzowego za sierpień 2005 r., z następującym uzasadnieniem.

W wyniku kontroli przeprowadzonej w zakresie prawidłowości obrotu olejem opałowym i olejami smarowymi w C. sp. z o.o. z siedzibą w C. (dalej: Spółka), Naczelnik Urzędu Celnego w Z.po wszczęciu postępowania w sprawie decyzją z dnia [...] listopada 2009 r. określił zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za sierpień 2005 r.

Dyrektor Izby Celnej w R. decyzją z dnia [...] marca 2010 r. utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu I instancji.

Wskazał, że Spółka w sierpniu 2005 r. dysponowała 22 fakturami VAT dotyczącymi sprzedaży łącznie 42.289 litrów oleju opałowego, w przypadku których stwierdzono dołączenie do nich oświadczeń nabywców tego oleju, które nie spełniają wszystkich wymogów formalnych lub stwierdzono ich całkowity brak.

Dyrektor Izby Celnej w R. stwierdził, że organ I instancji zasadnie uznał, iż zakwestionowane oświadczenia nie spełniają wszystkich wymogów określonych w § 4 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004 r. w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 87, poz. 825 ze zm.; dalej: rozporządzenie MF), ponieważ oświadczenia załączone do faktur VAT nie zawierały m.in. numeru PESEL i NIP, ilości zakupionego oleju opałowego, ilości urządzeń grzewczych, bądź określenia rodzaju urządzenia grzewczego, a wyłącznie jego typ, a niekiedy nawet podpisu składającego oświadczenie. Również w przypadku transakcji sprzedaży wg faktur VAT, co do których nie dołączono oświadczeń nabywców przedmiotowego oleju opałowego, organ potwierdził zasadność zastosowania do tych transakcji stawki podatku akcyzowego właściwej dla oleju napędowego zgodnie z § 4 ust. 5 rozporządzenia MF.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty