19.09.2013 Podatki

Wyrok NSA z dnia 19 września 2013 r., sygn. I GSK 1029/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zajda (spr.) Sędzia NSA Maria Myślińska Sędzia del. WSA Inga Gołowska Protokolant Beata Cisek -Chojnacka po rozpoznaniu w dniu 19 września 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej S. Spółki jawnej w J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we W. z dnia 28 lutego 2011 r. sygn. akt I SA/Wr 1125/10 w sprawie ze skargi "S." Spółki jawnej w J. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] września 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od S. Spółki jawnej w J. na rzecz Dyrektora Izby Celnej we W. kwotę 968 (dziewięćset sześćdziesiąt osiem) złotych tytułem częściowego zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny we W. wyrokiem z 28 lutego 2011 r., sygn. akt I SA/Wr 1125/10 oddalił skargę Spółki jawnej "S. Spółka jawna" w J. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z [...] września 2008 r., nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego za okres od stycznia do grudnia 2005 r.

Sąd orzekał w następującym stanie sprawy:

Wszczęte w stosunku do Spółki postępowania wyjaśniające, kontrolne i podatkowe wykazały, iż bezpodstawnie korzystała ona z obniżenia podatku akcyzowego w związku z deklarowaną sprzedażą oleju opałowego na cele grzewcze, bowiem przedłożone przez Spółkę oświadczenia, wymagane przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z 22 kwietnia 2004 r. w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (Dz.U. Nr 87 poz. 825 ze zm.; dalej: rozporządzenie z 22 kwietnia 2004 r.), nie dokumentowały rzeczywistych transakcji, co organ podatkowy I instancji stwierdził w toku weryfikacji zawartych w nich danych.

Decyzją z [...] czerwca 2008 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej we W. określił stronie skarżącej zobowiązanie w podatku akcyzowym za okres od stycznia do grudnia 2005 r.

Dyrektor Izby Celnej we W. zaskarżoną decyzją utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu I Instancji. Podkreślił znaczenie treści oświadczenia wystawianego w trybie § 4 rozporządzenia z 22 kwietnia 2004 r. akcentując, iż to nie formalne jego wystawienie, ale autentyczność danych zawartych w jego treści decyduje o prawie podatnika do skorzystania z obniżonej stawki podatku akcyzowego. Z tych względów każde wykorzystanie oleju opałowego (jego odsprzedaż) na cele inne niż opałowe, jak również posługiwanie się fałszywymi oświadczeniami o jego przeznaczeniu, skutkują wymiarem podatku akcyzowego przy zastosowaniu stawki właściwej dla oleju napędowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty